Mikor 2021 végén A szögedi paprika, Molnár Anita könyve megjelent, a PaprikaMolnár Kft. röszkei paprikamalma, paprika múzeuma és hetente frissülő blogja egyaránt kiteljesedett. A könyv most induló, online közléseivel ugyanaz a célunk, ami a nyomtatott formátummal is volt. Érzékeltetni szeretnénk, hogy a paprika sokkal több, mint egy hozzávaló: Hungarikum, a nemzeti örökség része, a magyar identitás eleme, „Szeged vére”, gazdasági és turisztikai mozgatórugó. Múltunk és remélhetőleg a jövőnk is. Szívügyünk a paprika.
Megőrzendő érték a szegedi paprika
A fenti gondolatokat fogalmazta meg B. Nagy László országgyűlési képviselő is a könyv bevezetésében:
„Apai ágon az őseim röszkeiek, és a családban, a rokonságban is szinte mindenki fűszerpaprikázott, a faluban talán nem is volt ember, aki nem termelte. Mentünk a rokonokhoz ősszel, nem nagyon láttam olyan házat, ahol a góréban vagy az eresz alatt ne piroslottak volna a paprikafüzérek.
Sajnos halványodik ennek a csodálatos fűszernövénynek a múltja, a paprika nagyon kézimunka-igényes, a termésbiztonság is rapszodikus, és akik kötődtek hozzá, azok megöregedtek vagy kihaltak.
Meggyőződésem, hogy van benne fantázia és lehetőség, kezd kialakulni egy olyan, igényesebb vásárlói réteg, amelyik megnézheti, hogy milyen minőséget használ. Bízom benne, hogy mélypont után újra emelkedik majd a hazai, Szeged-környéki termőterület. Jó lenne, ha a fűszerpaprika hungarikumként minél hamarabb visszavenné méltó helyét a különben világhírű magyar konyhában.”
A szögedi paprika története
A szögedi paprika másik nyitófejezetében a szerző, Molnár Anita is a kezdetekről és a családi alapokról írt:
„Amikor 2008-ban megalapítottuk a Paprika Múzeumot a családi paprikafeldolgozó üzemünkben, még nem gondoltunk arra, hogy milyen különleges vállalkozásban lesz részünk. Édesapám, Molnár Albert, egy gyűjtőtől vásárolta meg a szentmihályi paprikamalmos Szánthó család hagyatékát és megdöbbent az anyag gazdagságán, a száz évvel ezelőtti gazdaságtörténeti eseményeken. A hagyaték a malom közel 50 éve alatt született dokumentumait tartalmazta, benne olyan rend és gazdasági szervezettség tükröződött, amit nem is sejtettünk. A hagyatékból született meg édesanyám fejében a múzeum létrehozásának gondolata és belekezdtünk a gyűjtésbe, majd a kiállítás létrehozásába.
A múzeumi anyag megírásakor első dolgom volt elolvasni Bálint Sándor A szegedi paprika című könyvét, aki a szegedi paprikázás virágkorának tanújaként megírta a városnak és növényének gazdaság- és társadalomtörténetét.
Könyve kincset ér, a benne megfogalmazott igazságok gazdaságról és emberi ambíciókról örök érvényűek.”
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.