Korábban is említést tettünk már a paprika erejéért felelős vegyület, a kapszaicin, áldásos hatásairól. Ez alkalommal részletes beszámolót nyújtunk az egészségmegőrzés és a csípős paprika szoros összefüggéseiről.
A kapszaicin vegyülete és története
Ha a kapszaicin meghatározását a vegyészet felől közelítjük, annyit fontos kiemelni, hogy az alkaloidok csoportjába tartozik és rendkívül stabil vegyületnek számít. Nem bomlik sem fagyasztás sem melegítés hatására, oldása éterben, alkoholban és lúgokban lehetséges.
A paprika a növények közül az egyetlen, amely képes kapszaicin előállítására. A kapszaicin a magokban és az erekben képződik, a termésfalban minimális a jelenléte. Valószínűleg mindannyian vágtuk már ki késsel egy csípős paprika ereit, hogy fogyasztása bárki számára lehetséges legyen.
A kapszaicin mesterséges előállítására először 1846-ban került sor, a magyar kísérletek pedig a 19. század utolsó harmadában indultak. A vegyület érzőidegekre gyakorolt hatását Hőgyes Endre kutatóorvos tárta fel, Jancsó Miklós orvos-professzor pedig a 20. század közepétől vizsgálta a kapszaicin hatásmechanizmusát.
A csípős paprika hatása az egészségmegőrzés terén
A múltbeli kutatások eredményeképpen ma már tisztában vagyunk a paprika széleskörű fájdalomcsillapító hatásával. Balzsamokhoz, kenőcsökhöz adva hatásosan csökkenti az izomfájdalmat, a kapszaicines orrspray pedig legyőzi a migrént is.
A vegyület azonban nemcsak a fájdalomcsillapítás, hanem az egészségmegőrzés nagyszerű eszköze is. Ma már köztudott, hogy a csípős ételek nemhogy nem terhelik meg a szervezetünket, hanem éppen ellenállóbbá teszik azt. Aki rendszeresen fűszerezi az ételét erőspaprikával, annál csökken a gyomorfekély, a cukorbetegség, sőt még a daganatos betegségek kockázata is.
A kapszaicint a kozmetika és a szépségipar is felhasználja. Hatékony ellenszere például a narancsbőrnek, tágítja az ereket, élénkíti a vérkeringést. A paprikás kenőcsök, gélek minden bőrtípuson alkalmazhatók, bár enyhe bőrpírral, égető érzéssel számolniuk kell a szépülni vágyóknak. 🙂
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Készülő kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: Információkat nyújtanak Szeged és a környék helytörténetéről, néprajzi örökségéről, a bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól. A szövegek tökéletesítéséhez Olvasóink segítségét is kérjük. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.