Ha tombol a kánikula, az izzasztó kirándulások vagy városnézések már nem tűnnek olyan vonzó programnak. Megvan azonban a lehetőség, hogy a természetjárás élményét és a könnyed ismeretszerzést árnyékban egyesítsük: Irány a füvészkert!
A leggazdagabb hazai füvészkert: A Nemzeti Botanikus Kert Vácrátóton
Ha valaki esetleg a fővárosba kirándul, annak már csak egy ugrás a vácrátóti botanikus kert: Nagyjából 40 kilométernyire, északkeleti irányban.
A Vácrátóton bemutatott növények az ország legkomolyabb gyűjteményét képviselik. A 27 hektáros területen közel 13.000 növényfaj képviselteti magát, közöttük a 3.300 fát és cserjét számláló dendrológiai gyűjtemény az egyik legjelentősebb.
A füvészkert története a 18. századig nyúlik vissza. A rátóti udvarházat valószínűleg már ekkor is figyelemreméltó angolpark vette körül. A birtok számos tulajdonosváltás után 1871-ben került Vigyázó Sándor keze alá, aki a kor romantikus eszméinek megfelelő, historizáló kastélykertet alakított ki, mesterséges tórendszerekkel, sziklás domboldalakkal. Mivel az új birtokos érdeklődése a növényritkaságok gyűjtésére is kiterjedt, ő alapozta meg a mai botanikus kertet.
A vácrátóti kert nem csupán turistalátványosság: Ismeretterjesztő előadások, tudományos kutatómunkák, egyetemi projektek helyszíne.
Lehetőségek helyben és tippek otthonra
Természetesen nem kell Vácrátótig menni, ha hasonló programot szeretnénk. A szeged-alsóvárosi Ferences Templom és Látógatóközpont egyszerre kínál hely- és kerttörténetet. A Mátyás téri templom, a kolostor és a kiállítás megismerésével a látogató képet kaphat arról, milyen jelentős szerepet töltött be a ferences rend a szegediek életében – és a fűszerpaprika a kolostorkertben. A török közvetítéssel Magyarországra érkezett paprika ugyanis kezdetben csak a rend fűszerkertjeiben virult. A későbbi alsóvárosi paprikatermesztés a ferencesek közvetítőszerepének köszönhetően indulhatott meg.
Remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt a szegedi Füvészkert is. A számos növénygyűjtemény, sziklakert és üvegház mellett itt is helyet kapott egy fűszer- és gyógynövénykert, illetve egy tipikusan dél-alföldi, tanyasi udvar is.
A füvészkert honlapjának aktuális cikkei is sok érdekességet közvetítenek. Írnak például arról a sokakat foglalkoztató kérdésről, hogy miként lehet sikeresen paprikát, paradicsomot nevelni egy balkonon.
Ha pedig otthoni, zöldítési tippeket keresünk, még mindig aktuális az MTVSZ A mi sokszínű kertünk című kampánya. A weblapjuk részletesen tájékoztat a biodiverz kiskert megvalósítási módszereiről és a kapcsolódó nyereményjáték díjairól is.
A képek forrása: fuveszkert.u-szeged.hu, botanikuskert.hu és az Alsóvárosi Ferences Látogatóközpont Facebook-oldala
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.