Egy csipet csili címmel új, gasztronómiai sorozatot indítunk! Célunk a szezonális, hazai alapanyagok és receptek ajánlása, természetesen paprikával bőségesen fűszerezve. Ez alkalommal – tekintettel az ízletes gombák őszi megjelenésére és a friss paprikára – egy csípős gombapaprikás elkészítésére fókuszálunk.
Fenyegető veszély vagy különleges ínyencfalat? A gombagyűjtés néhány szabálya
A gombák – ezek a rendkívül ízletes és változatosan elkészíthető, se nem állat, se nem növény élőlények – valószínűleg megosztóbbak a legtöbb konyhai alapanyagnál. Rendkívül széles azoknak a köre, akik valamilyen homályos veszélyforrást sejtve szinte teljesen ignorálják a gombás fogásokat. Ugyanakkor minden évben előfordul néhány, hamis ismerteken alapuló tragédia is. A gombászáshoz és gombakészítéshez (ahogy szinte minden máshoz is) némi előzetes tanulással és kellő alázattal érdemes viszonyulni.
Szeptembertől novemberig a páradús, hűvösebb levegő és a gyakoribb esőzések hatására az erdő talaján számos gombafaj tűnik fel. Napjainkban egyre többen vállalkoznak gombásztanfolyamok elvégzésére, hogy a túrázásra vagy fotózásra irányuló hobbijukat gasztronómiai elemekkel egészíthessék ki. Így a természetvédelem alá nem eső területeket járva a már jól ismert csiperkén kívül vargánya, rókagomba, tinóru vagy őzlábgomba is kerülhet a kosárba. A bizonytalan esetek tisztázását a nagyobb piacokon munkálkodó gombaszakértők segítik.
Az izgalmas témáról az október 3-i szegedi gombásznapon is szó esett.
Csípős gombapaprikás
Ha a célunk gombapaprikás készítése, használhatunk laskát vagy csiperkét, de a fűzfákról tavasszal gyűjthető gévagomba is kiváló választás. Fél kg gombához általában két közepes fej hagymából készítjük a pörköltalapot.
Első lépésként egy lábosban zsiradékot (zsírt vagy olajat) forrósítunk, majd megdinszteljük benne az apróra vágott hagymát. A hagyma mellé kerülhet némi fokhagyma is, esetleg zöldpaprika és nyers vagy szárított paradicsom. Ha minden zöldség együtt van, meghintjük őket törött paprikával, természetesen az edényt a tűzről lehúzva. Az október táján már elérhető friss paprika és az ősszel gyűjtött, aromás gombák nagyszerű fogássá válnak együtt. A csípősséget biztosíthatja az erősebb őrlemény, esetleg a tüzes paprikamagolaj is.
A hozzávalókat fedő alatt, kevés vízzel főzzük tovább. A kockákra vagy csíkokra vágott gombát is a fazékba öntjük. Mivel sok levet enged majd, ne mérjük túl bőven a vizet, amivel a zöldséges alapot felöntjük.
A fűszerezésről só és bors gondoskodik. Néhányan szívesen készítenek gombapaprikást köménymaggal – melyet az olajon megpirítanak – mások a már forrásban lévő vízbe szórnak egy kis kakukkfüvet.
Körülbelül fél óra alatt a fővő gombapaprikásból fogyasztásra kész étel válik. Habarhatunk bele egy kanálnyi tejfölt, de kínálhatjuk mellé külön is, a tálalásnál. Jó étvágyat hozzá!
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szerkesztés alatt álló kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Megjelenése decemberben várható! Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: Információkat nyújtanak Szeged és a környék helytörténetéről, néprajzi örökségéről, a bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.