Egy csipet csili címmel új, gasztronómiai sorozatot indítottunk. Célunk a szezonális, hazai alapanyagok és receptek ajánlása, természetesen paprikával bőségesen fűszerezve. December elején pikáns sütőtökkrémlevest „főztünk”, egy igazi késő őszi – tél eleji, melengető fogást. Ma egy olyan receptet mutatunk, ami akkor esik igazán jól, mikor kint már állandósult a fagy, és a meleg szoba biztonságában vágyunk különleges desszertre. Készüljön forró, csilis csokoládé!
A két fő hozzávaló közös története
A csilis csokoládé két alapvető alkotóelemének – a csilinek és a kakaónak – története egyaránt az amerikai kontinens meleg, középső és déli területein kezdődik.
A ma ismert csokoládéváltozatok alapjául szolgáló kakaóbabot a középkori Dél-Amerikában virágkorát élő maja civilizációban különös kultusz övezte. A kakaóbab fizetőeszköz gyanánt szolgált, vallási szertartások során kapott fontos szerepet és a belőle készült folyadékot, a chocolatl-t, az uralkodók italaként tartották számon.
Mire Cortez a 16. század elején Mexikóba érkezett, már az Azték Birodalomban is szívesen fogyasztották. Egyes vélemények szerint Cortezt már a partraszállása után megkínálták egy csilis verzióval.
A hódító hazatérése után a spanyol udvar örömmel fogadta a csemegét, noha az akkori forró csokoládé még nem igazán emlékeztetett a maira. A szárított kakaóbabból általában vízzel készítettek habos italt, és különféle fűszerekkel (ánizzsal, vaníliával) gazdagították. A kakaó gyorsan terjedt Európa uralkodói között. Magas presztízsét jelezte, hogy rendkívül drága volt, a 16. század végén arannyal kellett fizetni érte.
Ősi azték recept: Csilis csokoládé
Bár a Kolumbusz előtti indián kultúrák kakaófogyasztási szokásai valószínűleg nem rekonstruálhatók pontosan, ezek a fűszerek bizonyítottan népszerűek voltak a 16. századi Mexikóban:
Csili, vanília, kakaópor. A most bemutatott recept fő hozzávalói. Első lépésként mossuk meg a szárított csilipaprikát, daraboljuk apróra, majd tegyük félre. A tálaláshoz és az utólagos fűszerezéshez fogjuk majd használni.
Öntsünk lábosba egy liter tejet, majd kapargassuk hozzá egy vaníliarúd belsejét. Az ízesített tejet lassú tűzön felforraljuk, majd levesszük a lángról. Ekkor olvasztunk bele 25 dkg reszelt étcsokoládét, 10 dkg cukrot, 8 dkg kakaóport, 3 evőkanál mézet és egy csipet sót. Keveréssel homogenizáljuk a folyadékot, majd jöhet a csilis csokoládé összeállítása. Tálaljuk forrón, a csilipaprika darabkáival!
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Frissen megjelent kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: A bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól, a paprikás néprajzi örökségről, Szeged paprikás városrészeiről, helytörténetéről. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.