Egy csipet csili címmel új, gasztronómiai sorozatot indítottunk. Célunk a hazai alapanyagok és különleges receptek ajánlása, természetesen paprikával bőségesen fűszerezve. Az előző alkalommal a forró csokoládé egy csilis verziójára hívtuk fel a figyelmet. Akkor a régi azték civilizációt idéztük meg, ezúttal lássuk egy kicsit közelebbről a Karib-térséget. Mai ajánlatunk a szigetvilágból származó, illatos fűszerekben bővelkedő csípős csirkeszárny!
Ezernyi nép, nyelv és fűszer: A Karib-szigetek
A Karib-térség – mely három nagy szigetcsoportot, több tucat országot, területet és a világ minden tájáról származó, csaknem 40.000.000 lakost egyesít – konyhája és kultúrája hazánkban kevésbé ismert. A kék tenger, az aranyló napsütés és a szivárványszínű koktélok csak egy felszínes képhez tartoznak, amely valószínűleg mindannyiunk szemei előtt megjelenik a Karib-szigetek említésekor.
A Karib-térség a Mexikói-öböltől délkeletre, illetve Közép-Amerika földhídjától keletre terül el. Sokszínű, mozgalmas története mai kulturális hatásait és konyháját is meghatározza.
Az amerikai őslakosok és a spanyol hódítók találkozásánál itt jóval árnyaltabb a kép. A szigetvilág bizonyos területei később angol, majd francia gyarmattá váltak, az óriási cukornádültetvényeken főként afrikai rabszolgák dolgoztak. A rabszolgaság betiltása után a szigetekre nagy számban érkezett olcsó indiai és kínai munkaerő.
A Karib-térség ételei tehát rendkívül összetett háttérrel rendelkeznek, ízviláguk számos kultúra örökségét egyesíti. Nincs ez másként az általunk választott csípős csirkeszárny, a jerk chicken esetében sem.
Ezerízű pác, tüzes végeredmény. A karibi csípős csirkeszárny
A jerk chicken természetesen nem csak szárnyból készülhet. Csirkemellel, alsó- vagy felsőcombokkal is ízletes lesz a végeredmény. Az étel az amerikai kontinensen általánosan ismert és kedvelt gyors fogás, igaz, eredeti elnevezése nem angol, hanem spanyol szóból ered. A csirke neve a charqui kifejezésből származik, ami érleltet jelent.
A jerk chicken titka valóban a hosszú pácolás. A sok hozzávalót igénylő, édeskés-csípős-citrusos pácban ott van a szigetvilág múltjának minden színes mozzanata. A csípős csirkeszárny elkészítésének néhány karibi szabályát (például a szegfűborsfa füstjén való, szabadtéri sütögetést) itthon talán nem tudjuk kivitelezni. Ezzel együtt a pác összeállítása garantáltan egzotikus hangulatot teremt egy ebédnél vagy vacsoránál.
Zúzzunk össze 4 gerezd fokhagymát, egy diónyi gyömbért és aprítsunk fel 2 db csilipaprikát. Facsarjuk ki 2 lime levét, majd adjunk hozzá egy teáskanálnyit morzsolt kakukkfűből, oregánóból, reszelt szerecsendióból és őrölt fahéjból. A pácot 2 evőkanálnyi mézzel, ugyanennyi olívaolajjal és 5 evőkanál ketchuppal egészítjük ki. Végül sózzuk és borsozzuk.
A csirkét alaposan forgassuk a pácba, és hagyjuk állni egy éjszakán át. Sütőben, serpenyőben vagy grillen sütve egyaránt ízletes lesz!
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Frissen megjelent kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: A bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól, a paprikás néprajzi örökségről, Szeged paprikás városrészeiről, helytörténetéről. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.