Egy csipet csili címmel új, gasztronómiai sorozatot indítottunk. Célunk a hazai alapanyagok és különleges receptek ajánlása, természetesen paprikával bőségesen fűszerezve. Legutóbb fűszeres, egzotikus csirkeszárnyak receptjét osztottuk meg, melyek karibi pácban készültek. Ezúttal – tekintettel az aktuális időszakra – a menü böjtös chilis bab lesz.
Néhány böjti tudnivaló
A böjtös chilis bab kifejezés elsőre talán ellentmondásnak tűnik. Hiszen ez az étel mindig a sűrű szószok, a bódító fűszerek és a tartalmas darált hús asszociációját vonzza. Ebben az esetben viszont azt értjük alatta: Húsmentes.
Éppen egy hete, Hamvazószerdán, megkezdődött a húsvétig tartó, negyven napos böjt. Az önmérséklet és a csendes elmélyedés pedig ebben az időszakban nemcsak a templomban, hanem egy átlagos alsóvárosi paprikatermelő asztalnál is jellemző volt.
A szegedi nagytáj római katolikus lakossága szigorúan értelmezte a szabályokat. A főzéshez használt disznózsírt növényi olajra cserélték, sok helyen még az általánosan használt edényeket is „böjtösökkel” helyettesítették, hogy az ételbe véletlenül se kerülhessen állati zsiradék. Az egészséges, felnőtt vallásgyakorló a böjt alatt naponta háromszor ehetett, de csak egyszer lakhatott jól.
A húsfogyasztás szabályai területenként (és a hívők kora, fizikai állapota szerint) eltérőek voltak. Hamvazószerdán és Nagypénteken – sőt, általában minden böjti pénteken – azonban rendszerint elvárás volt a húsmentes étkezés.
Böjtös chilis bab
Vallási okokból ma már kevesen ragaszkodnak a böjti előírásokhoz, annál többen követnek viszont bizonyos táplálkozási trendeket vagy tartanak egyszerű fogyókúrát.
Ez a húsmentes chili, függetlenül a böjttől vagy a vegetáriánus meggyőződésektől, bármikor jó választást jelent, mikor egy kicsit könnyedebb és kreatívabb módszerrel készítenénk el egy, már ismert fogást.
A böjtös chilis bab, hasonlóan a chili sok más verziójához, természetesen számtalan módszerrel készülhet. Inspirációként viszont megosztanánk néhány ötletet.
Hevítsünk olajat, majd dinszteljünk benne apróra vágott hagymát, fokhagymát. A chili alapjának gazdagságát tovább növelhetjük felkockázott kaliforniai paprikával vagy aszalt paradicsommal.
Ha a zöldségek megfonnyadtak, tegyünk a fazékba átmosott, lecsepegtetett lencsét. Fűszerezzük a chilinket bőségesen: Sóval, borssal, oregánóval, római köménnyel, majorannával, fahéjjal és természetesen csípős paprikával. Mikor a lencse már megpárolódott, öntsünk rá paradicsomlevet, majd dúsítsuk tovább konzervbabbal és -kukoricával.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Frissen megjelent kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: A bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól, a paprikás néprajzi örökségről, Szeged paprikás városrészeiről, helytörténetéről. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.