Egy csipet csili címmel új, gasztronómiai sorozatot indítottunk. Célunk a hazai alapanyagok és különleges receptek ajánlása, természetesen paprikával bőségesen fűszerezve. Korábbi posztunkban megosztottuk egy húsvéti bableves receptjét, ezúttal a friss, tavaszi zöldségek, fűszerek felhasználását szeretnénk népszerűsíteni. Következzen az édesburgonyával készült chilis saláta receptje!
Az édesburgonya hódító útja
Való igaz, az édesburgonya nem egy tipikus magyar zöldség (de mint tudjuk, eredetileg a paprika sem az), sokoldalú felhasználási lehetőségei és számos jótékony tulajdonsága miatt azonban mégis figyelmet érdemel.
Hazánkban és szerte a világon egyre népszerűbbé válik, egyre többen fogyasztják. Ez a jelenség Magyarországon annak is köszönhető, hogy az étkezési burgonya termesztése az utóbbi években visszaszorult. A klímaváltozás és az azzal járó forró, száraz nyarak ugyanis egyáltalán nem kedveznek ennek a zöldségnek. A burgonya szántóföldi termesztése már minden évben kisebb területen történik, locsolás nélkül nem lehet jó eredményekre számítani.
Ebben a helyzetben természetes, hogy megpróbálunk alternatívát találni. A szubtrópusi édesburgonya (más néven: batáta) sikere pedig olyan ütemben ível fel, ahogy a hagyományos burgonyatermesztés kedvező feltételei csökkennek.
A nagyüzemi termesztés mellett a zöldség a hobbygazdálkodásnak is egy fontos elemévé vált. Sok kiskertben megtalálható, sokan tapasztalják pozitív tulajdonságait: Hogy édes íze ellenére cukorbetegek is fogyaszthatják, hogy alacsony a koleszterin- és a zsírtartalma és, hogy – akárcsak a paprika – C-vitaminban gazdag.
Édesburgonyával készült chilis saláta
Az édesburgonya igazi szezonja ugyan őszre tehető, de mivel máskor is hozzáférhető – és a chilis saláta zöldfűszerei most frissek igazán – ezúttal egy tavaszi konstrukció részeként ajánljuk.
A recept szerint 80 dkg édesburgonyához 1 db chilipaprikára van szükség. A batátát sós vízben feltesszük főni, a zöldségek körülbelül a forrás utáni 5-6. percben már megpuhulnak. Míg főnek, összeállítjuk az öntetet: Egy nagy tálba apróra vágott sonkahagymát kockázunk, majd zöldcitrom levét és reszelt héját adjuk hozzá. Továbbá balzsamecetet, Cayenne-borsot, római köményt, sót és fekete borsot. A puhára főtt batátát azonnal a fűszeres öntetbe forgatjuk.
A friss hozzávalókkal tálalás előtt ítesítjük a batátát. Ilyen a chili, melyet nem árt kierezni, ha nem vágyunk túl tüzes hatásra. Frissen használjuk a koriandert is, valamint tetszés szerint további zöld, kerti fűszereket: Petrezselymet vagy kakukkfüvet. Aki kedveli az édeskés és a pikáns ízek harmóniáját, a chilis saláta mazsolával való kiegészítését is megfontolhatja.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Frissen megjelent kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: A bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól, a paprikás néprajzi örökségről, Szeged paprikás városrészeiről, helytörténetéről. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.