Bár a hungarikumok fogalma mára már beépült a köznyelvbe, talán mégsem felesleges tisztázni a szó pontos jelentését. Egy 2012-ben elfogadott törvény szerint a hungarikum egy gyűjtőfogalom, mely kivételes értékeivel, megkülönböztetésre méltó, egyedi tulajdonságaival a magyarság csúcsteljesítményét jelöli.
Hungarikummá való minősítésre bármelyik állampolgár javaslatot tehet. A folyamat természetesen azért nem máról holnapra zárul, az ajánlott hungarikumnak előbb több kisebb, regionális szintű minősítést is meg kell szereznie, hogy az értéktár piramis tetejére kerülhessen.
Sokak szeme előtt valószínűleg a tokaji bor és az alföldi szürkemarha villan fel a hungarikumok említésére. Igaz, előbbiek valóban fenn vannak a listán, a hungarikumok repertoárja azonban ennél jóval szélesebb.
Hungarikumok
Jelenleg összesen 70 hungarikumot ismerünk, melyeket nyolc nagyobb kategóriába sorolhatunk. A skála rendkívül széles, az „Egészség és életmód” képviselői között megtaláljuk például a Béres cseppet, a „Kulturális örökség” listájában a mohácsi busójárást, a „Természeti környezet” – csoportban pedig az Aggteleki-karszt barlangjait.
Talán igaz a sztereotípia, miszerint a magyar ember szereti a hasát, hiszen számos hungarikumnak van gasztronómiai vonatkozása. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az egyik legterjedelmesebb listát az „Agrár- és élelmiszergazdaság” gyűjtőnév alatt találjuk. A továbbiakban igyekszünk részletesen bemutatni, hogyan kap szerepet a fűszerpaprika a legsajátságosabban magyarnak tekintett receptek esetében, sőt akár önálló hungarikumként is.
A fűszerpaprika mint hungarikum
A pirospaprika és a magyarság fogalma a hungarikumok listájától eltekintve is összetartoznak. A szomszédos országok lakossága – különösen a gyér fűszerezést kedvelő szláv szomszédaink – rögtön a magyar konyhával társítják a bőséges paprikahasználatot. Tulajdonképpen mi magunk is egyetértünk velük: Hiszen büszkén magyarázzuk egy-egy vendégnek, hogy halászléből nemcsak egy, de többféle tipikus magyar fogás is létezik, vagy hogy a zsíron pirított, és paprikával fűszerezett hagymás alapból legalább húszféle étel fejleszthető.
Az „Agrár- és élelmiszergazdaság” képviselői között ott találjuk a kalocsai és a szegedi fűszerpaprika-őrleményt is. Ha pedig alapanyagként gondolunk rájuk, mindenképpen érdemes megemlíteni a csabai és gyulai kolbászt, a Piros Aranyat és az Erős Pistát is.
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.