A gabonától a paprika felé forduló, malomszabadalmat megvalósító Szánthó-család nem csak innovatív szemlélete miatt kapott nyilvánosságot az első világháború után. Szánthó és Fiai ugyanis az éppen száz évvel ezelőtt – pontosabban 1919 decemberében – lezajlott paprikaribillió kapcsán is gyakran a Délmagyarország hasábjaira kerültek.
A paprikaribillió előzményei
Na de mi is volt a szentmihálytelki lázadás oka? Természetesen az új paprikarendelet, melynek sérelmes voltára a paprikaribillió a legjobb bizonyíték. Hiszen kötelező állami minősítést vezettek be, ami tényleg egyfajta zár alá helyezte az árut mindaddig, amíg a minőségi eredmények meg nem érkeznek, a paprika tulajdonosa pedig minden fizetési kötelezettségének eleget nem tett. A kötelező állami minősítés 1983-ig volt érvényben!
A rendelet megjelenése után az éppen francia megszállás és kormányzóság alatt álló Szegedről két megbízott érkezett Szentmihálytelekre, a gyógynövény-kirendeltség képviseletében. A paprikaellenőrök feladata a paprikaminősítések teljesítése lett volna.
A mihályteleki paprikások azonban rendkívül ellenségesen fogadták őket. A két paprikaellenőr sietve távozott is, majd rendőrök védelme alatt tértek vissza. Miután újra megérkeztek, a paprikaribillió kezdett elfajulni. A hivatalos szerveket kövekkel dobálták meg, a kirendeltségnek szinte minden tagja megsérült. Jónak látták hát ismét visszavonulni, később pedig egy ötventagú különítménnyel szálltak ki harmadszor is Szentmihálytelekre. A faluban félreverték a harangokat, a paprikások ásóval-kapával támadták a városi kirendeltséget. Pottyondy Miklós, a rendőri egység vezetője, tüzet parancsolt, belelőttek a tiltakozók tömegébe. A templom előtt két halott feküdt, továbbá számos sebesült is volt.
A veszteségek a Szánthó-családot is érintik
Az utóbbiak közé tartozott Szánthó Lajos is, tudjuk meg a Délmagyarország 1919. december 2-i számából: „A sebesültek közt van Szánthó Lajos szentmihálytelkei paprikamalom-tulajdonos. Bordarepedés miatt ápolják a közkórházban. Azt állítja, hogy mikor a többi Szentmihályteleken letartóztatott emberrel őt a malomhelyiségben elsőizben kihallgatták, a rendőrök összeverték, Szánthó benn volt a városban, amikor arról értesült, hogy rendőrség vonult ki Szentmihálytelekre s hogy éppen az ő malmában összegyűlt paprikát akarják lefoglalni. Ezért a városból ügyvédet, dr. Barta Dezsőt hivta magával. Barta tanuja annak, hogy mikor Szánthó a rendőrségi kihallgatásra ment, nem volt semmi baja. Ellenben a kihallgatásról sárosan, összeverten jött vissza. A többi szentmihályteleki sebesült a kórház 7., 8., 11. és 13. számú szobáiban fekszik.
Kétségtelen, hogy a szentmihálytelekiek félreértették a minapi nagygyűlés határozatát. Ők azt hitték, hogy a kormány paprika-rendeletét nem kell addig végrehajtani, amig az újból Budapestre menő küldöttség vissza nem tér a miniszter válaszával.”
A cikk itt még nem ér véget, arról is tudósít, hogy Szalay József kerületi főkapitány Budapestre utazott, hogy felvilágosítsa a kormányt a paprikarendelet méltatlanságáról.
A rendőrök, ügyvédek, tisztviselők részvételével zajló folyamat természetesen nem ígért gyors eredményt. De hogy milyen hosszan fog húzódni, azt valószínűleg maguk a résztvevők sem feltételezték. Öt év is eltelt, mire lecsengett a paprikaribillió utolsó tárgyalása, melynek bemutatását a jövő héten tervezzük.
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.