Tizedik születésnapunkról már többször is megemlékeztünk, arról azonban eddig nem esett szó, mi adta az ötletet a Múzeum létrehozásához. Egy iratcsomótól jutottunk el a múzeumig.
Minden egy hagyaték megvásárlásával kezdődött. A Röszkei Paprika Múzeum 2008-as megnyitása előtt Molnár Albert jutott hozzá a Szánthó család hagyatékához egy gyűjtőtől. Az irategyüttes fantasztikus információkat őriz. Dokumentálja, hogyan fordultak a gabonamolnárok a fűszerpaprika irányába, milyen bevételek és kiadások merültek fel egy paprikamalom üzemeltetése során, milyen szerepet vállaltak a molnárok szülőfalujuk közéletében. Egyszóval maga a múzeumig vezető út. Komplex képet ad egy vállalkozás mindennapjairól a 20. század első felében, és a Röszkei Paprika Múzeum gyűjteményének gerincét képezi.
Kik is voltak a Szánthó testvérek? A szentmihálytelki illetőségű család tehát kezdetben gabonaőrléssel foglalkozott, majd az 1800-as évek végén átállt a fűszerpaprikára. Döntésük nem volt rendhagyó, követték az időszak más gabonamolnárainak mintáját. Paprikafeldolgozással a Szánthó Mihály és Fiai elnevezésű cég 1909-től foglalkozott. Szánthó Mihály és fiai (József és Lajos) pedig a dokumentumok tanúsága szerint sokoldalúan képezték magukat, a közösség megbecsült tagjai voltak és kreatív, új ötletekkel igyekeztek fellendíteni malmuk termelését.
Utóbbira a legjobb példát a Szánthó-fivérek 1930-as szabadalma jelenti. Az „Eljárás és gép paprika feldolgozására” című beadvány 1929. március 5-én kelt, és alig egy évvel később – pontosabban a következő év január 8-án – meghozta a testvéreknek a hitelesített szabadalmi okiratot. A gépesítéssel elérték, hogy malmuk magasabb termelékenységi fokon működjön, de a paprika minőségében se essen kár. A korszerű berendezésnek még szegedi egyetemista csoportok is a csodájára jártak.
Műszaki tehetségük mellett azonban jellembeli értékeik is említést érdemelnek. Néhány évvel a sikeres szabadalmaztatás után, 1936-ban, nyilvánvalóvá vált, hogy a mihálytelki hívők kinőtték az elemi iskola irodahelységét, ahol addig (jobb híján) a szentmiséket tartották. Szánthó Lajos volt a templomépítő-bizottság elnöke, és amellett kardoskodott, hogy minél előbb készüljön el az új templom. Érdekesség, hogy Ládbi István, a másik szentmihálytelki malomtulajdonos ellene szavazott. Szánthó Lajos törekvéseit azonban a csandái püspök, Móri Glattfelder Gyula is támogatta, így Szánthó bizottsága megkezdhette a gyűjtést. Az adományokról a Szánthó-hagyatékot jellemző precizitással vezettek feljegyzéseket, így a templomépítő-bizottság munkája is jól nyomon követhető.
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.