A húsvéti időszakban gyerekek és felnőttek már egyaránt készülnek a tojásfestés nagy feladatára, valamint tervezik az ünnepi asztal tartalmát. A hímes tojások hagyományos piros színének előállítása számos módszerrel történhet, és ezek közül csak egy (a legkevésbé kreatív) a boltban vásárolható tojásfesték. A klasszikus húsvéti menüt – a sonka és főtt tojás együttesét – is helyettesíthetjük idén valami izgalmasabbal. Lássunk néhány lehetőséget!
De kezdjük egy kicsit távolabbról: Mi köze a tojásnak a húsvéthoz? A tojás mint a termékenység, az új élet jelképe magától értetődően kötődik a húsvét előzményeinek tekinthető tavaszünnepekhez, és a feltámadás gondolatköréhez is. A piros tojás színe pedig egyes értelmezések szerint Jézus mártíromságára utal. Ezzel együtt a tojásfestés és –díszítés gyakorlata nem keresztény gyökerű, az egyház egy korábbi hagyományt igyekezett saját keretei között meghonosítani.
A piros tojás előállítása természetesen nem a napjainkban már bárhol beszerezhető tojásfestékek segítségével történt, hanem festőnövényeket használtak. Elődeink mindezeket ismerték és alkalmazták, a húsvéti tojások színezésén kívül kender- és gyapjúfonalat is festettek velük.
Ezek a virágok, növények gyakran már a nevükben hordozzák a festő szót. A hímes tojások piros alapszínének előállításához szívesen használtak berzsenyt, más néven vörösfát, de piros árnyalat érhető el festő zsoltina használatával is, míg a vadalmafa háncsa vagy a sáfrányos szeklice főzete inkább sárgára színezi a tojáshéjat. A bodza sötét színű, érett bogyói fekete árnyalatot adnak, míg a zöld bogyókkal kék szín érhető el. Talán a legismertebb és ma is népszerű lehetőség a vöröshagyma héjának alkalmazása, mely szép, vörösesbarna árnyalatot kölcsönöz a húsvéti tojásnak.
Ha fűszerpaprikából 4-6 teáskanálnyit adunk egy fazék vízhez, és a keveréket 20-25 percen keresztül forraljuk, megint csak természetes színezőanyagot kapunk. Az őrlemény fajtájától és minőségétől függőn a végeredmény lehet narancs-, tégla- vagy halványpiros színű. A paprikás lé a berzselés (levélrátétes díszítés) alapjának is alkalmas.Keressünk dekoratív leveleket, virágokat, szorítsuk rá őket a tojásokra, így a főzetben való fürdő után a letakart felület halvány marad.
Aki pedig nem díszítené, hanem inkább elfogyasztaná a tojásokat, megpróbálkozhat a töltött tojás, más néven kaszinótojás receptjével. A keményre főtt tojásokat hosszában elfelezzük, sárgájukat egy tálba öntjük. A sok tojássárgájához majonézt, tejfölt és apróra vágott vöröshagymát adunk, majd sóval, borssal, szerecsendióval fűszerezzük őket. A keveréket kanalanként visszatöltjük a fehérjékbe. A pompás hideg előételt tálalhatjuk tartármártással, vagy fél tojásonként néhány pötty pritaminpaprikával. A díszítésre itt is számtalan lehetőség kínálkozik, az eredmény pedig legalább olyan mutatós lesz, mint egy húsvéti tojás!
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.