Múzeumpedagógia a PaprikaMolnárnál!
Volt egyszer egy paprika,
paprikából Jancsika,
Jancsikából kiskirály,
kiskirályból tulipán.
Múzeumpedagógia a PaprikaMolnárnál!
A paprika metamorfózisát bemutató hajtogatós játékot a legtöbb kisgyermekes család ismeri. Az ügyes ábra azonban csak csepp a tengerben, ha a paprika kreatív felhasználási lehetőségeiről, és fejlesztő játékokban való alkalmazásáról beszélünk. A versikét sokan ismerik Tulipánból paprika… kezdettel is: ekkor a Tulipán paprikává alakul át. Rajzolj velünk: Tulipánból paprika by PaprikaMolnár
A PaprikaMolnár Fűszerpaprika Üzem és Múzeum kiváló terepe a napjainkban egyre népszerűbb múzeumpedagógiai óráknak. Az oktatás múzeumi közegre való kiterjesztése a múzeum anyagának sokoldalú felhasználását biztosítja, egyszersmind színesíti az oktatást. Igen, ahogy tulipánból paprika válhat, a paprikából is kihajthat egy izgalmas tanóra!
Mivel nyakunkon az iskolakezdés, mai posztunk elsődleges címzettjei az iskolák. Remélhetőleg azonban minden kedves feliratkozó új tapasztalatokra tesz majd szert. És közvetíti ajánlatainkat ismerőseinek! 😉
Kidolgoztuk saját múzeumpedagógiai csomagunkat, olyan érdekes tényekre támaszkodva, mint például…
…Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas felfedezése úgy indult, hogy a tudós aprót füllentett a feleségének egy paprikás szendvicsről.
…a chili csípős füstjét Latin-Amerika indiánjai gyerekek fegyelmezésére használták.
…”karrierje” kezdetén a paprikát nem a szántókon, hanem virágcserepekben tartották.
Múzeumunk különleges helyzetből indul, hiszen a kiállítás mellett a paprikafeldolgozó-üzem is számos izgalmas foglalkozás alapja lehet.
Ajánljuk a következő foglalkozásokat:
A legkisebbeket például Paprika Jancsi meséjével várjuk, a történet megjelenítése és fel/átdolgozása természetesen adott. A nagyobbaknak szívesen összefoglaljuk – mondjuk, egy rendhagyó történelem, néprajz vagy honismeretóra keretében – hogy mit is jelentett a paprika a népi gyógyászat szempontjából, hogyan került hozzánk az Újvilágból vagy milyen ételekhez használták elődeink. Közben egy-két receptet is kipróbálhatunk! Az iskolások minden korosztálya megismerkedhet olyan helytörténeti témákkal, mint például a kolostori kertek, a bolgárkertészek vagy Bálint Sándor és Szent-Györgyi Albert munkássága. Egy természetismeret vagy biológiaórát szintén felejthetetlenné tehet a növények fejlődését bemutató foglalkozásunk. Egy gyerekcsoport közreműködése a palántázás, növényápolás vagy szedés során igazi interaktív tapasztalat lehet. Továbbá az ügyesebb kezűekkel létrehozhatunk saját kalocsai ornamentikát, az érettségi előtt álló korosztállyal pedig elbeszélgethetünk róla, mit is jelent a paprika a magyar identitás szempontjából.
A foglalkozások részletes listájáért és a kapcsolódó árajánlatokért, kérjük, lépjenek kapcsolatba a Múzeummal! A csoportokat egész évben szeretettel várjuk, és Boldog Új (Tan)Évet kívánunk! 🙂
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.