A Paprika Múzeumban megfordult csoportokról rendszeresen beszámolunk, már több cikket is kitöltöttünk látogatóink bemutatásával. Múlt kedden azonban olyan találkozásban volt részünk, amit nem felejtünk el egyhamar: Az önkéntesség (és az önzetlenség) olyan tiszta megnyilvánulását láttuk, amit egy mese részének hinnénk, ha nem találkoztunk volna az Itthon Bánátban Egyesülettel.
Itthon Bánátban
A civil szervezet tagjai a Temesvártól délnyugatra fekvő, Krassó-Szörény megyei Váleapai-ról érkeztek, egy közös kirándulás keretében. (Hogy miért jártak a dél-alföldön, arra még visszatérünk.)
Vezetőjük, Radu Trifan, 2018. május 11-én alapította az egyesületet, az ötlet azonban még korábban, 2016-ban fogalmazódott meg benne. Ekkor ugyanis a feleségével együtt megvásároltak egy régi parasztházat, melyet a rokonok, barátok segítségével, saját kezűleg újítottak fel.
Mivel a közös munka ilyen jól sikerült, hamarosan nagyobb távlatokban is gyakorolták.
Bármilyen hihetetlen is, az egyesület már számos falut feltérképezett a megyében, fotókat készítettek az épületekről, regisztrálták a tennivalókat, egyeztettek a tulajdonosokkal.
Az Itthon Bánátban – mely több száz önkéntest mozgat! – tagjai ezután együtt, a klasszikus és régről ismert kalákában végzik el a legsürgősebb javításokat. A részleteket rendszeresen közzéteszik Facebook-oldalukon.
A civil szervezetnek az egész országban vannak tagjai, iparosok, mesteremberek, az adminisztrációs folyamatok kezelői, adománygyűjtők.
Kapcsolódási pontok: Malmok és Kiskundorozsma
„Jó tudni, hogy még sok jó ember van.” – fogalmazott Franzen Zoltán fafaragó, az egyesület egy magyar származású tagja, akinek ezt a cikket is köszönhetjük. Ő 2021 óta dolgozik az Itthon Bánátban céljaiért, társai az ő kezdeményezésére jöttek múlt héten Szeged mellé.
Zoltán saját dorozsmai felmenői után kutatott, útjára az egyesület több tagja is elkísérte, így – egy csoportos kirándulás keretében – választottak a környék látnivalói közül.
Elsősorban a dorozsmai szélmalom érdekelt őket, hiszen az Itthon Bánátban nemcsak a lakóházakra, hanem a régi vízimalmokra is különös figyelmet fordít.
Radu Trifan minden levéltárat és gyűjteményt végigjárt, és szűkebb hazája 266 vízimalmáról jutott adatokhoz. Szomorú tény, hogy az épületek gyakran semmiféle védettséget nem élveznek és rendkívül rossz állapotban vannak, örvendetes viszont, hogy az egyesület már sokat megmentett. Honlapjukon sok részletet közzétettek a projektről.
A vízimalmoktól egyenes út vezetett a dorozsmai szélmalomig, onnan pedig a röszkei paprikamalomig.
Nagyon köszönjük az Itthon Bánátban Egyesület látogatását és a legjobb szívvel várjuk őket vissza!
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
A képek forrása: http://acasainbanat.ro/ és Franzen Zoltán.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.