Múlt vasárnap már négy gyertya égett az adventi koszorún, hamarosan itt a szenteste. Ebből az alkalomból felidézünk néhány szegedi népszokást és ajánlunk egy igazi szegedi receptet. Hiszen az ünnephez sok helyen olyan szorosan kötődik a pontyhalászlé, akárcsak a karácsonyfa!
Egy régi szegedi szenteste
A szenteste még nem karácsony. Az igazi ünnep előestéjéről (vigíliájáról) van szó, ami alapvetően a ráhangolódás, a felkészülés ideje volt. Míg napjainkban december 24-ét már ajándékbontás és gazdag vacsora jellemzi, addig egy régi alsóvárosi paprikatermelő még böjtöt tartott Ádám-Éva napján. Karácsony böjtjéhez – ahogy a népnyelv ezt a napot hívta – pedig gyakran a böjtben is megfelelő halételek társultak.
Az asztal alatt pedig szerszámokat, búzát, szalmát és takarmányt helyeztek el, gyakran a lószerszámot is, ahogy Bálint Sándor írja a Karácsony, Húsvét, Pünkösdben. Úgy tartották, ezek a tárgyak is áldásban részesülnek, jövőre bővebb termést biztosítanak, sőt még betegségek esetén is segítséget jelentenek.
A szalma kiszórása sok helyen még a 20. században sem maradhatott el. Alsóváros népe tudni vélte, hogy a karácsony előtti éjszakán angyalok pihennek meg a szalmán, sőt magának a Kisjézusnak is ez a fekvőhelye. A Jézuskafészök készítésekor néha az egész konyhát szalmával hintették fel.
Pontyhalászlé a Szálkából
Bár a karácsony előtti böjt ma már nem érvényesül, a halászléfőzés szokása továbbra is jellemző. Mi a következő recepttel kívánunk kellemes készülődést és Áldott Ünnepeket, ami Molnár Anita A szögedi paprika című könyvébe is bekerült.
Szeged legfiatalabb halászcsárdája, a 2019-ben nyitott újszegedi Szálka, a nevéhez méltó verziót készít a karácsonyi halból. Ebben a receptben halcsont is kerül a lébe, ami igazi, klasszikus ízt ad az ételnek, ugyanakkor arra is figyelmeztet, hogy a halevés figyelmet, felelősséget kíván.
A Szálka-féle pontyhalészlé 80 dkg pontyból, 1 kg vegyes halcsontból és 40 dkg vöröshagymából készül. Először a csontokat kell összefőzni a felaprított vöröshagymával és a fűszerekkel: Sóval, borssal, fokhagymával és az elmaradhatatlan fűszerpaprikával. Ha az alaplé elkészült, tésztaszűrőn átpasszírozzuk a halcsontokat, hogy a leváló hústól tartalmassá váljon az alaplevünk. Ezt ismét felforraljuk, és beletesszük a felkockázott pontydarabokat. További 10 perc főzés után a pontyhalászlé elkészült, tálalhatjuk szárított csípős vagy nyers zöldpaprikával is.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.