A primőr paradicsom és fehér húsú étkezési paprika sokáig magától értetődően kötődött a bolgárkertészet fogalmához. Bár a bolgárkertészet tradicionális módszerei mára már elavultnak számítanak, a zöldségtermesztés történetének tanulmányozása során jelentőségük magától értetődő. A 19-20. századi Szegedre pedig igazán nagy hatást gyakoroltak a Balkán irányából érkező bolgárkertészek. A következő két alkalommal emlékezzünk meg róluk, különösen, ha a hagyományos nyári lecsót készítjük!
A 19. század végén hazánkba érkezett bolgár kertészek újszerű tudománya a törököktől származik. Ahogy Magyarország, úgy Bulgária is volt török uralom alatt, azonban jóval hosszabb ideig, mint hazánk, összesen 500 évig. Természetes, hogy ilyen hosszú idő alatt a két kultúra nagyon összekeveredett és hatott egymásra. Ha belegondolunk, hogy a jóval rövidebb, körülbelül 150 évnyi, török-magyar együttélés is hány kulturális változást eredményezett (a kávézástól a papucshasználatig), nyilvánvaló, hogy a bolgárok fölött sem múlt el nyomtalanul a török uralom.
Ennek során vették át és finomították a bolgárok a törökök kertészeti tudását. Többféle történet kering arról, hogy a török uralom miként vezetett a bolgár zöldségtermesztés modernizációjához. Az egyik szerint a török megszállók magukkal hozták saját agrikultúrájukat, és mivel hosszabb időre rendezkedtek be, így a korrekt ellátmányozás érdekében a helyi lakosokat is kiművelték. Azaz saját ellátásukat nem bízták a véletlenre. A törökök Trnovo környékén kertészközpontokat hoztak létre, s ennek köszönhetően alakulhattak ki a kertészdinasztiák. Innen eredeztethető, hogy a bolgár kertészek szakszavai mind-mind török gyökerűek. A rengeteg féle és fajta zöldséget nekik is köszönhetjük.
Egy másik elmélet szerint szintén a török uralom vezetett el a bolgár kertkultúra ugrásszerű fejlődéséhez. Azonban ebben a történetben a törökök nem mint oktatók, hanem mint elnyomók jelennek meg. A bolgároknak meghagyott 100X100 lépésnyi földterület minél jobban, gazdaságosabban való megművelése vezetett az úgynevezett bolgárkertészet kialakuláshoz. A bolgárkertészet célja tulajdonképpen ez: egy kis terület minél gazdaságosabb kihasználása. Hatékonyságukat jól példázza, hogy a szóbeszéd szerint tízszer annyi terményt voltak képesek kihozni ugyanakkora területből, mint a helyiek.
A bolgárkertészek történetének folytatása következik jövő héten! Új cikkünkben a bolgárok magyarországi történetét és életmódját tekintjük majd át.
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.