Új sorozatunkban egy kétszeresen is aktuális téma felé nyitunk. Hiszen idén a röszkei Beretzk Péter Klubbal pályázatot nyertünk a múzeumkert biodiverzitás jegyében történő fejlesztésére. Ez utóbbi törekvés azonban tőlünk függetlenül is hasznos és szükséges. Akár több hektáron gazdálkodunk, akár egy apró hobbykertet ápolunk, már nem hagyhatjuk figyelmen kívül a Föld segélykiáltásait. A Kerti körképben időnként módszertani tippeket, programterveket osztunk majd meg, hogy minél többen haladhassunk együtt egy „zöldebb” vetemény felé.
Bemutatkozik a Beretzk Péter Klub. Fókuszban a biodiverzitás!
A Klub – hivatalos nevén a Beretzk Péter Természetvédelmi és Kulturális Hagyományőrző Klub – már 1978 óta működik. Névadója, dr. Beretzk Péter, orvosként végzett és dolgozott, nemzetközi ismertségét azonban az ornitológiával alapozta meg. Hazánkban az elsők között kezdett foglalkozni a szikes tavak kutatásával, védelmével, és neki köszönhetően jött létre az első magyar madárrezervátum is. Kutatási területe (és igazi szívügye) miatt kapta a „szegedi Fehér-tó atyja” elnevezést.
A nevét viselő Klub fő profilja kezdetben még a természetvédelem és a környezeti nevelés volt. A tagok a természeti értékek feltárására és védetté nyilvánítására buzdítottak, segítették az ökoturizmust, tanösvényeket létesítettek, kiadványokat szerkesztettek, határokon átnyúló kezdeményezéseket indítottak, táborokat szerveztek.
A szervezet ma is kiemelt helyen foglalkozik a biodiverzitás monitorozásával, azaz a biológiai sokféleséget, az élőlények igen bonyolult és sérülékeny egymásra hatásának rendszerét vizsgálja.
A Klub szorosan együttműködik a szegedi CSEMETE Természet- és Környezetvédelmi Egyesülettel.
Az egyesület 2021-ben bizonyos profilváltáson ment át. Tevékenységi köre ekkor bővült ki a kulturális hagyományőrzéssel.
A Röszkei Paprika Múzeum mint alternatív gyakornoki hely
A biodiverzitás megőrzése és lehetővé tétele is egyfajta hagyományőrzés, ezeken a célokon a Beretzk Péter Klub és a Röszkei Paprika Múzeum együtt, egymást segítve munkálkodik.
A növénytermesztés fortélyait és a paprikás hagyományokat hivatalos úton is szívesen megosztjuk minden érdeklődővel: A Szegedi Tudományegyetem Karrier Irodája alternatív gyakornoki helynek hirdette a Paprika Múzeumot! A gyakornokok a Beretzk Péter Klubon keresztül érkezhetnek hozzánk, és kiállításfejlesztőként 120 órányi tapasztalatot szerezhetnek.
A 2024. februárjában folyó képzés során bárki megismerkedhet az installáció fejlesztéssel, az online marketinggel és kommunikációval. Előnyt jelent a jó angol nyelvtudás, a képszerkesztő programok ismerete, valamint a kiállításrendezésben szerzett tapasztalat is.
Reméljük, minél több érdeklődővel találkozhatunk Röszkén!
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.