Idén a röszkei Beretzk Péter Klubbal pályázatot nyertünk a múzeumkert biodiverzitás jegyében történő fejlesztésére. Ez utóbbi törekvés azonban tőlünk függetlenül is hasznos és szükséges. Akár több hektáron gazdálkodunk, akár egy apró hobbykertet ápolunk, már nem hagyhatjuk figyelmen kívül a Föld segélykiáltásait. A Kerti körképben időnként módszertani tippeket, programterveket osztunk majd meg, hogy minél többen haladhassunk együtt egy „zöldebb” vetemény felé. Új cikkünk a tervekről és az előkészületekről szól. Az egyik lépést követi a másik, a cél pedig a biodiverz kert!
Talaj, víz, holtfa és hasznos rovarok
A szegedi CSEMETE – Természet- és Környezetvédelmi Egyesület, valamint dr. Gyula Iván miskolci ökológus irányelveire támaszkodtunk, hogy meghatározhassuk a biodiverzitás néhány legfontosabb pontját. A lista még távolról sem végleges, de jól összefoglal nyolc alaplépést.
Nyolc alaplépés… Mintha táncolni tanulnánk. Az egyensúly megtartásához pedig mindig stabil, megbízható talajra van szükség.
1. Gondoskodjunk a talajtakarásról! Egy biodiverz kert egészséges társulásainak minőségi talajra van szüksége. Ha meghagyjuk az avartakarót, vagy az ágyásokban mulcsot alkalmazunk (A fűszerkertünkben pont ezt tervezzük!), könnyen megőrizhetjük a talaj ideális hőmérsékletét és nedvességtartamát.
2. Mindig legyen víz a kertben! Talán felesleges hangsúlyozni, hogy víz nélkül élet sincs. Biztosítsuk természetes forrásból! Egy esőkert kialakításával szikkasztó, szivárogtató területeken át juthat el a nedvesség a növények gyökereihez. A múzeumkert vízutánpótlásánál nagy segítséget jelent, hogy saját kutunk van.
3. Hagyjunk meg holt faanyagokat! Egy idős gyümölcsfával rengeteg apró élőlénynek biztosítunk táplálékot és búvóhelyet. Ha a tűzifarakásokat legalább három évig száradni hagyjuk, megkíméljük a rovarlárvákat is. Hasonló célokra már van is rőzserakásunk Röszkén, és ha tavasszal ritkítani fogjuk a fákat, felhasználjuk a korhadó ágakat is.
4. Helyezzünk ki rovarmenedékeket! Fülbemászófészek, kéregház, katicaodú…Apró barkácsolási munkákkal visszacsalogathatjuk a hasznos rovarokat, melyek az intenzív művelés miatt elhagyták kertünket. A saját fűszerkertünkbe rovarhoteleket tervezünk!
A biodiverz kert növényei
5. Alkalmazzunk növénytársításokat! A monokultúrás művelés talán egyszerűbb, de nem természetes. Az ellenállóképességet és a terméshozamot is növelhetjük, ha megfelelően párosítjuk növényeinket. Mi úgy tervezzük, hogy egy 300 négyzetméteres kertrészben igénytelen, őshonos gyümölcsfákat nevelünk majd együtt: Aggteleki véralmát, bereczki bőtermő birset, sárospataki rétesalmát és feketicsi meggyet.
6. Kezeljük a gyepet természetes formában, biztosítsunk méhlegelőt! Sokat tehetünk a biodiverz kert megvalósításáért, ha nem vágjuk tövig a pázsitot. Ha virágzó növények nőhetnek a fűszálak között, akkor „megvendégeljük” a méheket, akik cserébe elvégzik a beporzást. Nálunk főleg katáng- és pitypangtövek színesítik a füvet, igyekszünk vigyázni rájuk.
7. Gondoskodjunk a talaj életközösségeiről! Terményeink betakarításakor tulajdonképpen szerves anyagot hordunk el a kertünkből, ezért ennek pótlásáról mindenképpen gondoskodnunk kell. Terítsünk komposztot a felszínre, vagy használjunk szervestrágyát, zöldtrágyát.
8. Legyen virágos a balkonunk, ablakpárkányunk! A biodiverz kert ügyét akkor is segíthetjük, ha nincs saját veteményesünk. A városi erkélyek virágládái is táplálják a rovarokat, csakúgy, mint nálunk a múzeum bejáratánál álló cserepes növények, vagy a kert színes virágai.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.