Idén a röszkei Beretzk Péter Klubbal pályázatot nyertünk a múzeumkert biodiverzitás jegyében történő fejlesztésére. Ez utóbbi törekvés azonban tőlünk függetlenül is hasznos és szükséges. Akár több hektáron gazdálkodunk, akár egy apró hobbykertet ápolunk, már nem hagyhatjuk figyelmen kívül a Föld segélykiáltásait. A Kerti körképben időnként módszertani tippeket, programterveket osztunk majd meg, hogy minél többen haladhassunk együtt egy „zöldebb” vetemény felé. Mivel nemsokára itt van április 22-e és vele a nemzetközi Föld napja, egy kis beszámolóval készültünk saját törekvéseinkről és a helyi programlehetőségekről.
A Föld napja – a kezdetektől napjainkig
Bár viszonylag friss kezdeményezésnek tűnik, a Föld napja története 1970-ig nyúlik vissza. Denis Hayes amerikai egyetemista indítványozta először, hogy ezt az április napot a Föld napjaként tiszteljék, és vele csaknem húszmillióan foglaltak állást a természeti értékek szigorúbb védelme érdekében.
Fellépésük sok folyamatot lendített mozgásba, az 1990-es évekre már általánossá váltak a Föld napjára időzített nemzetközi szimpóziumok, a környezet- és természetvédelmi erőfeszítések, a szervezett hulladékgyűjtések és a közösségi kirándulások. Hayes nemzetközi felhívására válaszolva Magyarországon az elsők között alakult meg a Föld Napja Alapítvány, 1990-ben.
Bár a Föld napjának üzenete – köszönhetően az április 22-i figyelemfelhívó programoknak – az elmúlt évtizedekben milliókhoz jutott el, a szervezők nem győzik hangsúlyozni, hogy egyetlen nap még kevés. Általános életmód- és szemléletváltásra lenne szükség, nemcsak a Föld érdekében, hanem a saját túlélésünk biztosításáért is. A változtatásokat pedig legjobb kicsiben, a saját közegünkben elkezdeni.
A Föld napja Szegeden és az alakuló biodiverz kert Röszkén
Április 22-én idén is válogathatunk a szegedi események között. Családi és iskolai programokkal is készül a Vadaspark, a Füvészkert pedig játékos, pecsétgyűjtő túrára invitál.
Eközben Röszkén mi is dolgozunk a biodiverzitás-barát kertünkön, hogy a 2025-ös Föld napján talán már hasonló kezdeményezésekkel várhassuk az érdeklődőket. A szegedi CSEMETE segítségével éppen olyan foglalkoztatókon dolgozunk, ami a változatos ökoszisztémájú kertünk lakóit ismerteti majd meg a látogatóinkkal.
Ott vannak mindenekelőtt a növények: Nemcsak a főszereplő fűszerpaprika, hanem a sok beporzóbarát fűszernövény, virág és az őshonos gyümölcsfák.
Szerephez jutnak majd a – a jó vízgazdálkodás érdekében mulccsal gondosan takart – talaj lakói is. A hasznos földigiliszták, a rovarok és egyéb lárvák sokszínű életközössége.
A kertünkbe a madarakat is várjuk! Az odúk kihelyezése remélhetőleg cinegéket, csuszkákat és barázdabillegetőket csábít majd beköltözésre.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.