Idén a röszkei Beretzk Péter Klubbal pályázatot nyertünk a múzeumkert biodiverzitás jegyében történő fejlesztésére. Ez utóbbi törekvés azonban tőlünk függetlenül is hasznos és szükséges. Akár több hektáron gazdálkodunk, akár egy apró hobbykertet ápolunk, már nem hagyhatjuk figyelmen kívül a Föld segélykiáltásait. A Kerti körképben időnként módszertani tippeket, programterveket osztunk majd meg, hogy minél többen haladhassunk együtt egy „zöldebb” vetemény felé. Ezúttal a műanyagmentes július kezdeményezését vizsgáljuk meg közelebbről.
A műanyagok és a műanyagmentes július
A fenntarthatóságról folytatott bármilyen diskurzusnak lényegi elemei a megfelelő hulladékgazdálkodás, ezen belül pedig a műanyagok jelentősége.
A ’műanyag’ – ahogy a neve is mutatja – szintetikus, a természetben elő nem forduló anyagokat jelöl, melyek története csak a 19. század második felében kezdődik. Ironikus, de kezdetben úgy gondolták, hogy az új, könnyen formázható, rugalmas matéria az élővilág védelmét szolgálja majd. Azt remélték, ruházati kiegészítőként, tároló- és csomagolóanyagként a teknőspáncél, a len vagy az elefántcsont alternatívája lehet.
Mint sok más ígéretes ábránd, a környezetkímélő műanyagok gondolata is a visszájára fordult. A gyors népességnövekedés, az I; majd a II. világháború, a globalizáció és a tömegtermelés olyan mértékben hatványozták meg a műanyagok gyártását, hogy az ijesztő következmények ma már a mindennapjaink részévé váltak: A műanyagok évszázadok alatt sem bomlanak le, szennyezik a talajt és a vizeket, hatalmas mennyiségben szaporodtak fel az óceánokban, az újrahasznosításuk pedig nem megoldott. Káros hatásaik nem csak az állatok és a növények, az emberek esetében és érződnek. A műanyagok mikrorészecskéi már az emberi szervezetben is kimutathatók.
A műanyagmentes július ötlete a július 3-ra kitűzött, 2008 óta megrendezett zacskómentes világnap kezdeményezéséből nőtt ki. Ahogy a zacskók már utalnak rá, a világnap éppen az egyszer használatos műanyagok kerülésére hívja fel a figyelmet.
Amit személyesen is megtehetünk
Globális problémák esetében könnyen adódik a kibúvó: A személyes elhatározás csak csepp a tengerben, egy ember semmin sem változtathat. A műanyagmentes július azonban mint nemzetközi kezdeményezés (Plasti Free July) szerencsére tömegeket mozgat meg.
Kezdjük a lokális lehetőségekkel! A Tebe-Szeged Hulladékmentes Bolt Facebook-oldala számos érdekes tényt és hasznos tippet közöl. Egy rövid videóban ismertetik például, hová kerül a szegediek szemete, de hangsúlyozzák azt is, hogy szinte mindent (élelmiszert, szépségápolási termékeket, tisztítószereket) be lehet szerezni csomagolásmentesen is.
Igyekeznek arra is ráirányítani a figyelmet, hogy a műanyagmentes július végső soron egy tudatosabb fogyasztási rutint is eredményez. Hogy aki figyel a műanyagmentességre, az általában textil zacskókkal jár bevásárolni, és nemet mond az olyan, kevésbé funkcionális kiegészítőkre, mint például az egyszer használatos evőeszközök és papírpoharak, a szívószálak vagy akár a promóciós ajándékok.
Textilcsomagolást a PaprikaMolnár webshopjában is kínálunk! A 100 grammos kiszerelésű, textilzsákocskában forgalmazott prémium őrlemény nemcsak környezettudatos választás, hanem esztétikus ajándék is.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.