Idén a röszkei Beretzk Péter Klubbal pályázatot nyertünk a múzeumkert biodiverzitás jegyében történő fejlesztésére. Ez utóbbi törekvés azonban tőlünk függetlenül is hasznos és szükséges. Akár több hektáron gazdálkodunk, akár egy apró hobbykertet ápolunk, már nem hagyhatjuk figyelmen kívül a Föld segélykiáltásait. A Kerti körképben időnként módszertani tippeket, programterveket osztunk majd meg, hogy minél többen haladhassunk együtt egy „zöldebb” vetemény felé. Ahogy a júliust szenteltük a műanyagmentesség témájának, úgy lesz augusztusban a túlfogyasztás a fókuszban!
A globális túlfogyasztás napja 2024-ben: Augusztus 1.
Idén augusztus kezdetére esett a globális túlfogyasztás napja. Ezt a dátumot minden évben a Global Footprint Network kutatásai határozzák meg. Idén tehát az emberiség mindössze hét hónap alatt élte fel azokat az erőforrásokat, amelyeket a Föld egy teljes év alatt képes újra előállítani.
Ez az ijesztő adat pedig még ijesztőbb lesz, ha elmerülünk a részletekben. Az ökológiai lábnyom fogalma – amely ma már lényegi része minden, a fenntarthatóságról folytatott diskurzusnak – száz évvel ezelőtt még nem is létezett. A bolygó népessége azonban rohamosan nőtt, ahogy a gazdaság és a fogyasztás is, viszont csökkentek a rendelkezésünkre álló erőforrások.
Talán úgy tudnánk a legszemléletesebben leírni: Tovább nyújtózkodtunk, mint ameddig a takarónk ér. A jelenlegi népesség igényeinek kiszolgálásához már 1,7 Földre lenne szükség. A globális adat pedig még kedvezőbb is, mint a magyar átlagfogyasztás alapján számított. Ha a világon mindenki úgy pazarolna, mint mi, már 2,5 Föld is kevés lenne. A mutatók pedig egyre rosszabbak lesznek, ha a jóléti államok fogyasztása alapján kalkuláljuk őket.
Egyéni tennivalók
Bár a nagyvállalatok döntéseiért vagy a nem megújuló energiaforrások kimerítéséért természetesen nem mi vagyunk a felelősek, számos dolog van, amivel hozzájárulhatunk, hogy legalább a hazai túlfogyasztás mértéke javuljon egy kicsit.
Kezdjük a legegyszerűbbekkel: Kapcsoljuk le magunk után a villanyt, zárjuk el a csapot, bánjunk takarékosan a fűtéssel. Lehetőleg ne csak otthon, hanem a munkahelyen vagy a közösségi terekben is.
Próbáljuk mérsékelni a vásárlást, mérlegeljük, tényleg szükségünk van-e az adott árucikkre. Különösen fontos ez a ruhaneműk, az ékszerek és a szépítőszerek esetében.
A túlfogyasztás azonban az élelmiszereket is érinti, sok maradék landol a kukában, amiket tudatosabb beszerzések esetén még fel lehetne használni.
Még a paprikára is ez vonatkozik! Mindenkit arra biztatunk, hogy használja el a tavalyi fűszer maradékát is, ne szabaduljon meg tőle, csak mert néhány hét múlva frisset is lehet már kapni.
Ha pedig valaki úgy dönt, hogy saját maga termeli meg a neki szükséges zöldségeket, a túlfogyasztás mérsékeléséhez is hozzájárul. A tudatos tervezés és beosztás mellett növeli a zöld területek mértékét, táplálékot biztosít a beporzóknak, segíti a talaj nedvességtartalmának megkötését. Az MTVSZ A mi sokszínű kertünk című kampánya is aktuális még! A weblapjuk részletesen tájékoztat a biodiverz kiskert megvalósítási módszereiről és a kapcsolódó nyereményjáték díjairól is.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.