Bár a címadás mást sejtet, jelen bejegyzésünkben nem valami újfajta kertészeti sci-fit fogunk közölni. Ellenkezőleg, számtalan kutató komoly munkájáról, tudományos kísérletről, sőt máris működő gyakorlatról van szó. A Nemzetközi Űrállomás növénynevelési projektjéből (Plant Habitat-04, röviden PH-04) sokat megtudhatunk arról, hogyan viselkedik a paprika az űrben.
Növények mikrogravitációban
A 2021 nyarán induló paprikatermesztési kísérletek nem álltak előzmény nélkül, az űrben korábban már retket és salátát is neveltek. A kutatások lassan már tíz éve folynak, az Index hírportál összefoglalója szerint az űrhajósok először 2015-ben kóstolhattak földön kívül termesztett zöldséget.
A NASA APH-rövidítéssel (Advanced Plant Habitat) jelölt speciális növénytermesztő kamrájában több, mint 180 szenzorral figyelik a fejlődésben lévő zöldségeket. Állandóan monitorozzák a fény, a szén-dioxid és a páratartalom szintjét. A világosságot led-lámpákkal biztosítják, a termőföldet pedig ásványtartalmú műtrágyával kezelt, szintetikus anyag helyettesíti.
A kutatásokban kiemelt helyet foglal el a növények lignin-tartalmának vizsgálata. A lignin (faanyag) a növények szárának ad tartást, merevséget. Ha a vizsgálatok kiderítik, hogy a lignin nem létfontosságú a fejlődéshez, az az űrben való növénytermesztés új távlatait nyitja meg. A hosszú űrutazások – például egy marsi expedíció – sikerének esélyei így jelentősen növekednének.
Az űrben termesztett növények friss táplálékot és bőséges vitaminforrást jelentenek az Űrállomás legénységének, akik alapvetően tartós, mesterségesen előállított ételeket fogyasztanak. A „kerti” munka pedig hosszú távú feladatot jelent nekik és mentális egészségükre is jó hatással van.
Paprika az űrben
A korábban termesztett fajtok listája tavaly júliusban a paprikával is kiegészült. Azért esett rá a választás, mert, ahogy már Szent-Györgyi Albert is felismerte, kiváló C-vitamin forrás. A beporzást az űrhajósok kézzel végzik el, így a paprika további termesztéséhez palántákat is tudnak nevelni. Mivel a paprika az űrben – akárcsak a Földön – csípős a kapszaicintartalom miatt, a különböző termések összehasonlítása is egyszerűbb.
A Numex Española Improved nevű új-mexikói paprikafajta máris érdekes tanulsággal szolgált: Az űrben termesztett példányai erősebbek a földieknél.
A paprika zölden és pirosan is fogyasztható. „Aratását” két alkalommal végezték, egyszer október közepén, majd másodszor november első felében.
Az űrben szüretelt paprikából végül taco készült. A paprika mellett marhahús, articsóka és rehidratált paradicsom került a töltelékbe. Az Űrállomás legénysége azonban nem fogyaszthat el minden termést, a Földre is vissza kell hozniuk belőle, további kísérletek céljából.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Frissen megjelent kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: A bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól, a paprikás néprajzi örökségről, Szeged paprikás városrészeiről, helytörténetéről. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.