Az izgalmas, kulturális programokat kedvelők valószínűleg jártak már Múzeumok Éjszakáján. Az esemény mára már számtalan résztvevő intézménnyel és programok garmadájával büszkélkedhet. Mivel a teljes áttekintés szinte lehetetlen, a változatos lehetőségek közül egy tematikus csoportot ajánlunk.
A kezdeményezés eredete és a programok sokfélesége
Az érdeklődők hazánkban először 2002-ben vehettek részt Múzeumok Éjszakáján. A kezdeményezés külföldi mintára honosodott meg nálunk is, és mivel nagyon népszerű volt, évről évre több intézmény csatlakozott hozzá.
Az eseményt rendszerint a nyári napforduló idejére, Szent Iván éjjeléhez közel időzítik. Idén éppen a múlt hétvégén, június 22-én tartották. Bár egyes programokkal csak a Múzeumok Éjszkáján találkozhattak a vendégek, a repertoárban olyan állandó kiállítások vagy ismétlődő előadások is helyet kaptak, melyek hosszabb távon is hozzáférhetők. Most ezekből szemezgetünk egy kicsit.
A Múzeumok Éjszkájának hivatalos honlapja elárulja, hogy az eseményt mindig egy központi tematika köré szervezik. Idén – fokozva a szurkolói hangulatot – a „gólpassz” volt a hívószó, melyre bárki programokat építhetett, de adódtak más lehetőségek is.
Mi a természettudományos-környezettudatos eseményekből válogattunk most egy csokorra valót. Hiszen ahogy a már többször hivatkozott nemzetközi konferencián megtudtuk, a társadalmi szerepvállalás a múzeumoktól sem idegen. Kiállhatnak a fenntarthatóság mellett passzív házakkal (intézményekkel), újrahasznosított anyagokból készült kiállításokkal vagy interaktív, edukációs programokkal.
”Zöld” lehetőségek a Múzeumok Éjszakáján
Lássunk most ezekből néhányat! A Magyar Természettudományi Múzeum Sokszínű ÉLET – felfedezőúton Magyarország tájain című állandó kiállítása az első helyre kívánkozik. A Múzeum a biológiai sokféleség bemutatásának és fenntartásának egyik dedikált intézménye – ennek megfelelően a kiállítás is megjeleníti azt a számtalan élőlényt (és a köztük meglévő, bonyolult kölcsönhatásokat), melyek igazán sokszínűvé teszik az életet.
Szintén a Természettudományi Múzeum prezentálja a Tehetsz méh többet! című tárlatot, mely a beporzók fontosságával ismertet meg.
Ideje azonban elszakadni a fővárostól és közelíteni a Dél-Alföldhöz! A szegedi Móra Ferenc Múzeum új állandó, természettudományi kiállítása, a Folyónk és földje szintén az életformák összetett egymásra hatását mutatja be. A Tisza tengelye mentén, hiszen a folyó kulcsszerepet játszik a dél-alföldi ökoszisztémában.
A csongrádi megyeszékhely ajánlja a MÓRA RENGETEG – A zöld Móra című kiállítást is. Móra Ferencet a legtöbben az irodalmi oldaláról (esetleg régészként) ismerik, a tárlat azonban a természetszerető Móra tárgyait, emlékeit hozza elénk.
Akárcsak az új kiállítások, mi is szeretnénk hangsúlyozni az interaktivitás szempontját. A fenntartható vagy környezetvédelmi törekvésekben bárki részt vehet, akár egy otthoni, biodiverz kiskert létrehozásával is. Az MTVSZ A mi sokszínű kertünk című kampánya részletesen tájékoztat a megvalósítás módszereiről és a kapcsolódó nyereményjáték díjairól is.
A képek forrása: moramuzeum.hu; minimatine.hu és a Múzeumok Éjszakája Facebook-oldala
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.