Rohanó világunk, az élelmiszeripar gyors fejlődése, a nagy gyárak, a kereskedelem, csere-bere, országok határok nélkül, óriási, zsúfolt szupermarketek, piacok, ahol mindent megvehetünk. Élelmiszer-biztonsági világnap. A csalók, hamisítók trükkjei! Az élelmiszer-hamisítás a legjelentősebb feketegazdaság a világon. Kellenek összehangolt törvények, szabályok, kell felügyelet a tisztességes vállalkozók támogatására, a fogyasztói szemlélet formálására. Élelmiszergyártáskor a biztonság nemcsak papírokból, dokumentumokból áll. A gyártási folyamatokat be is kell tartani, ellenőrizni kell. Miből is áll?
A mi kis Szeged közeli üzemünkben, ahol feldolgozzuk a paprikát, nemcsak az előírások betartásához, a hagyományokhoz is ragaszkodunk. Tudjuk, a paprika ,”becses” növény. Termelőinket ismerjük, a közeli földeken teremnek a finom, édes-csípős paprikák. Az itteni paprika kényes. Sok törődést, munkát igényel. Csak kézzel szedik, ha géppel szednék, megsértődne. Megsértenék piros bőrét. (Minőség)
Zsákokba szedik, elhozzák a malomba. Már a kapuban várjuk, naplózzuk, dátum, fajta, súlya szerint, felírjuk a gondos gazda nevét. (Nyomon követhetőség)
Első lépésben szikkasztjuk az őszi napsütésben, majd egy berendezésben roppanósra szárítjuk, sorszámmal, (Nyomon követés) több dolgozó kíséretében. A dolgozók kedveznek a paprikának, piros ruhát vesznek fel, a fejükre piros sapkát, kendőt tesznek, a nők még piros kötényt is maguk elé kötnek.
Szorgos kezek válogatják, hogy csak a legszebbek kerüljenek a zsákba. (Minőség) A zsákok kapnak egy sorszámozott címkét (Jelölés), amit erősen a zsák szájához kötöznek. Így cipeljük őket. A paprikás zsákok ezután a raktárba, malomba, csomagolóba kerülnek. Az ajtókat gondosan bezárjuk, ide már senki nem jöhet be. A paprikák persze csalogató illatfelhőbe burkolóznak, sötétben is megtalálnánk őket. A bogarak, lepkék, egerek szívesen beköltöznének erre az időre, de nem engedjük be őket, sőt külön csapdákat rakunk ki, amit egy térképen jelölünk és szakemberekre bízunk. (Biztonság-Minőség)
Az idő már késő őszre jár, fázunk, éhesek vagyunk. Jól esne egy forró leves! Gulyásleves, Krumplileves. Ősszel-télen mit lehet tenni sötét, hideg napokon?! Finomakat enni. Vidéki házakban szerencsére még maradtak kamrák, benne a paprikás, magyaros étkekkel. Körözöttes, zsíros kenyér, vastagon paprikával szórva, paprikás szalonna, csípős kolbász, az őrölt paprikát kanalazzuk a pörköltbe. Aki még nem hozta őrölni a paprikáját, még hozhatja! A malom éjjel-nappal őröl. A molnár örül, számolja a zsákokat. (Jelölés) Először az édesek, utána a csípősek. (Minőség) A malomkövek zúzzák, porrá őrlik a paprikát. A malom zakatol, porol, fúj, minden piros paprika mámorban úszik. A gépeket szétszedni, szerelni, takarítani kell. Minden nap, minden műszakban. Ezt bizony a nyomtatványokra kötelezően, morogva fel is kell írni. (Higiénia-Karbantartás)
A molnár a nagy zsákok mellé egy kis zsákot is tesz teli paprikával, mintának, vizsgálgatni, kedveskedni a minőségellenőrnek. Aki szereti a paprikát, mindennap eheti. A minőségellenőr már szigorúan várja. (Önellenőrzés) Milyen a színe, íze, aromája, nemcsak szemüvegben nézi lángoló, tüzes színét, hanem még egy berendezéssel is megvizsgálja (Asta-érték, minőség) A minta egy részét eltesszük emlékbe, egy évig őrizzük, a többit külső laborokban tovább vizsgálják (Mikrobiológia-Minőségellenőrzés), nehogy fájjon a hasunk.
Minden tétel paprikának ellenőrizzük a színét. Hála Istennek, mindig piros, mint minden az üzemben, amihez hozzáérünk. Környezetünket ezért állandóan munka közben is tisztogatjuk. (Higiénia) Biztatásra képeket is raktunk ki a falra. Ha Amerikában és a szocializmusban sikerült, mi is meg tudjuk csinálni.
Műszak végén már nincs piros por, csak a zsákokban. Ennyi paprika láttán, nem is tudjuk Paprikából lett Jancsika vagy Jancsikából Paprika.
Osztályozzuk a paprikákat, nem számokat, nevet kapnak. Milyen neve lehet egy paprikának? Különleges, Csemege édes vagy csípős, lehet még Édesnemes. (Minőség-Jelölés) A csomagolás paprikás hangulatban történik, de csípős megjegyzések is elhangzanak. Elhisszük, hogy az erős paprika ősével, a chili paprikával az indiánok a gyerekeket riogatták, ha nem akartak lefeküdni. Néha kiabálunk, ,,nincszsák!”, de ekkor is a paprikára gondolunk.
A fűszerpaprikát, paprikához hűen, gyönyörű, tűzpiros, cirádás tasakokba mérjük, zárjuk, hosszú időre megőrizve a paprika színét, zamatát. Ha csípős, kesztyűs kézzel bánunk vele. A tasakokra rákerül a legfontosabb névjegy, ki, mikor, hol gyártotta. (Visszakereshetőség) A szegedi paprika Hungarikum. Csomagolásán jelzés van, Oltalom Alatt Álló Eredet Megjelölés (OEM), melynek jelentése: a paprikát a szegedi tájkörzetben termelték, ott dolgozták fel és csomagolták. Így kerül a paprika tasakokba, a tasakok dobozokba, majd a nagyvilágba, az asztalokra, jó hírünkkel, melyre nem csak élelmiszer-biztonsági világnap esetén vigyázunk.
Mindenünk a paprika! Megtalálnak bennünket, itt vagyunk a déli határszélen, Szeged közelében. Szeretjük és kínáljuk finom paprikánkat. Büszkén mondjuk, 2018 májusában kiszimatolt a www.greatbigstory.com, forgatott üzemünkben. Idetalált Borbás Marcsi is, többször is, aki a magyar értékeket képviseli, hirdeti.
A paprika hódítása a világon minden földrészen megtalálható. Igaz, a sarkvidéken a kutatók nem találkoztak vele, bizonyára pont elkerülték. Lehet, hogy ott fehér a paprika? Megtalálják, majd ha PIROS HÓ esik:)
Köszönjük Évának, minőségellenőrünknek, a kedves leírást, június 7-e, az élelmiszer-biztonsági világnap alkalmából!
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.