Kvíz a Könyvért című új sorozatunkban egy kis (nyeremény)játékra invitáljuk olvasóinkat! Mivel Molnár Anita A szögedi paprika című kötete hamarosan megjelenik, egy szerencsés – és figyelmes! – olvasónk lehetőséget kap, hogy először vegye a kezébe. Hogy mit kell ehhez tennie? 1; Végigolvasnia a könyv egy kedvcsinálóul közölt részletét. 2; Elküldenie nekünk a kérdéseinkre adandó helyes választ. 3; Drukkolnia, hogy megnyerje a könyv megjelenése utáni sorsolást. Lássuk is a könyv egy rövid szövegét, melyből kiderül, miként lett az amerikai chili szegedi paprika, hol kezdődik kedvenc fűszerünk története.
Amerikai chili, szegedi paprika. A növény őshazája és Európába érkezése
Az amerikai chili hosszú utat tette meg, míg hazánkban hungarikummá vált. Az Amerikából Szegedre című fejezet alábbi részlete is erről szól:
„A magyarok paprikájának őshazája Közép- és Dél-Amerika, a Mexikótól Peruig terjedő óriási terület, ahol több, mint 5000 éve termesztik ezt az igen csípős és változatos színű, formájú növényt. Az indián őslakosok gyógyászati célra, fájdalomcsillapítóként és fegyverként is használták: tűzbe vetve az égő csípős füst fenyítésre, az ellenség vagy állatok távoltartására is szolgált. Konyhai hozzávalóként csak később terjedt el nyersen, majd szárítva és törve.
A hagyomány szerint Európába Columbus orvosa, Diego Álvarez Chanca, hozta be az első növény magját, és innen jutott el kereskedők, vándorlók révén Európa többi részébe. Az első növények piros termésűek, hosszúkásak, vékony húsúak voltak, a ma chiliként ismert növényre hasonlítottak. A terjedési útvonalról, felhasználásról és a Kárpát-medencébe érkezésről latin, görög, török, horvát, magyar, angol és német szótárak, füveskönyvek, vámjegyzékek, kolostori jegyzetek, utazási beszámolók és számlák alapján lehet következtetni.”
Három kérdés és egy kis kutatás
A szögedi paprika bekezdései segítenek a kérdések megválaszolásában, de a nyereményért versengők feladata mégis nehezebb lesz az egyszerű szövegértésnél. Némi kutatómunkát is adunk nekik, melyekhez a Paprika Blog korábbi bejegyzéseit is tanulmányozniuk kell, itt és itt.
A könyv megszerzésének első lépése tehát kérdéseink megválaszolása. A kitöltéshez szükséges űrlap itt található:
A három helyes választ a paprikamuzeum@gmail.com címre várjuk! A beküldők között december 14-én kisorsolunk egy ingyenes példányt. A nyertest a könyv megjelenése után értesítjük, a kötetet postai úton küldjük el a részére.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Gyártás alatt álló kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Megjelenése decemberben várható! Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: Információkat nyújtanak Szeged és a környék helytörténetéről, néprajzi örökségéről, a bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.