A Szentmihálytelek – és általában az egész szegedi tájkörzet – paprikatermesztéséhez oly szorosan kötődő Szánthó családról születésnapi cikkünkben már említést tettünk. A malomtulajdonos család részletgazdag, precíz és számos területre kiterjedő hagyatéka adta ugyanis a Röszkei Paprika Múzeum létrehozásának ötletét.
Mielőtt azonban egy kiállítóhely épült volna az emlékük köré, Szánthó Mihály és fiai élő és rendkívül aktív tagjai voltak a mihálytelki paprikatermesztő közösségnek. Az 1847-ben született Szánthó Mihály, Tóth János társaságában, 1888-ban alapított gőzmalmot Szentmihálytelken. Ahogy sok más paprikás példáján is látjuk, elsődlegesen ők is gabonaőrléssel foglalkoztak, majd később átálltak a fűszerpaprikára. Szánthó Mihály két fiával, Lajossal (1887-1965) és Józseffel (1893-1979) 1909-ben alapított közös céget, Szánthó és Fiai néven. A Szánthó-testvérek újító ötleteikről, merész vállalkozásaikról váltak híressé. Az egyre inkább fellendülő fűszerpaprika-termesztésben meglátták a lehetőségeket, ezért a feldolgozást szerették volna még hatékonyabbá tenni. Hogy ez sikerült is nekik, azt mi sem bizonyítja jobban, mint „Eljárás és gép paprika feldolgozására” című, 1929-es szabadalmi kérelmük, melyet egy évvel később sikerült is okiratra váltaniuk.
A család fordulatos története természetesen nem csak sikerekből áll. A Szánthó fivérek életének minden bizonnyal egyik legfelkavaróbb epizódja a paprikalázadás esete, mely éppen 100 évvel ezelőtt, 1919-ben kezdődött. Közvetlenül az új paprikarendelet megjelenése után az éppen francia megszállás és kormányzóság alatt álló Szegedről a gyógynövény-kirendeltség két megbízottat delegált Szentmihálytelkére. A paprikaellenőrök feladata a paprikaminősítések teljesítése lett volna.
A mihálytelki paprikások azonban rendkívül ellenségesen fogadták őket. A két paprikaellenőr meg is futamodott, majd rendőrök védelme alatt tértek vissza. A szentmihálytelkiek azonban kőzáport zúdítottak rájuk, a kirendeltségnek szinte minden tagja megsérült. Jónak látták hát ismét visszavonulni, később pedig egy ötventagú különítménnyel szálltak ki harmadszor is Szentmihálytelkére. A faluban félreverték a harangokat, a paprikások ásóval-kapával támadták a városi kirendeltséget. Pottyondy Miklós, a rendőri egység vezetője, tüzet parancsolt, belelőttek a tiltakozók tömegébe. Az összecsapásnak két halálos áldozata és számos sebesültje volt.
A paprikalázadás ügye azonban még korántsem ért véget. A történetnek ezen a pontján valószínűleg egy résztvevő sem sejtette, hogy az események évekig tartó bírósági huzavonát indítottak el.
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.