Közeledik a Beporzók Napja, melyről 2018 óta emlékeznek meg Magyarországon, hogy felhívják a figyelmet a környezeti nevelés fontosságára, a biodiverzitás jelentőségére.
A beporzók munkája nélkül nem létezhetne a megújuló múzeumkertünk, nem hoznának termést a paprikapalántáink, elpusztulna a legtöbb kultúrnövényünk, sőt a földi élet is.
A Beporzók Napja és a méhek jelentősége
A március 10-i Beporzók Napja alkalmából 10 érdekes tényt hoztunk a méhekről. Annak ellenére, hogy…
1; A beporzók nem feltétlenül méhek. Míg hazánkban általában a rovarok (méhek, zengőlegyek, darazsak és lepkék) végzik ezt a munkát, addig a meleg égövön denevérek, kolibrik és gekkók is „segítenek” benne.
2; A beporzás csak a táplálékszerzés hasznos velejárója. A méhek úgy hordják a virágport az egyik növény porzójától a másik termőjéig – és teszik lehetővé számunkra a növénytermesztést – hogy közben saját élelmüket gyűjtik.
3; Az állatvilágban a delfinek mellett csak a méhek használnak komplex jelrendszereket. Mikor egy méh „eltáncolja” társainak az élelem lelőhelyét, az útvonalról, a távolságról és a táplálék minőségéről is pontos információkat ad át.
4; A méhek társadalma tökéletesen szervezett. Egy kaptárban a dolgozó méhek, néhány hím rovar, a királynő és a lárvák alkotnak közösséget. Több tízezer méh összehangolt munkával gyűjti és raktározza a táplálékot, gondozza a lárvákat és eteti a királynőt.
5; Télen is aktívak. Sokan úgy hiszik, hogy télen a méhek hibernált állapotba kerülnek, de valójában ekkor is fontos feladatuk van. A kaptárt ugyan nem hagyják el, de a királynő körül csoportosulnak, és repülőizmaik rezegtetésével fejlesztenek meleget. A kaptár hőmérsékletét 20-23 fok körül tartják, hogy a család biztonságban áttelelhessen.
A beporzók a fennmaradásunk zálogai
6; A méhek rendkívül teherbíróak. Egy méh a saját testsúlyának 80%-át is képes felemelni és szállítani.
7; Kérészéletűek. A szorgos rovarok csak néhány hétig élnek (azok, akik nyár végén keltek ki, akár több hónapig is), és életük minden percét munkával töltik.
8; A méhek hiánya alapjaiban rengeti meg a növénytermesztést. A Beporzók Napja alkalmából meg kell jegyezni, hogy van, ahonnan már eltűntek a beporzók. Kína Szecsuan tartományában – méhek híján – a gyümölcsfák beporzását az emberek végzik, kézzel.
9; A méhek jelentőségéről Albert Einstein is megemlékezett. Neki tulajdonítják az idézetet, miszerint „Ha a méhek kipusztulnak, akkor ezt az emberiség legfeljebb négy évvel fogja túlélni.” A legfrissebb kutatások szerint Einstein tévedett, de csak mert túl optimista volt. A legfőbb beporzók nélkül az ökoszisztémánk négy évnél gyorsabban omlana össze.
10; Segíthetünk a beporzóknak! Nem kell, hogy ez az apokaliptikus forgatókönyv valóra váljon. Kerüljük a vegyszerek használatát a kertünkben, ültessünk beporzóbarát növényeket (levendulát, kakukkfüvet, nyáriorgonát) vagy készítsünk búvó- és élőhelyet biztosító rovarszállót.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.