Július-augusztus táján mindenki számára ismerős lehet a látvány, amikor az érés során a növényeken az eredetileg zöld paprikahüvelyek színe fokozatosan pirossá válik. A téma aktualitása miatt ezen a héten az érés folyamatához kötődően szeretnék egy-két információt közzétenni.
Az érés idejét természetesen nem lehet egy adott dátumhoz kötni, több tényező is hatással van rá. Függ a szaporítási módtól, a választott fajtától, a helyes növényápolástól. Az az igazán ideális, ha a termés minél hamarabb elkezd érni, mert így a lényeges vegyületek nagyobb mennyiségben halmozódnak fel benne. Az érés folyamata jól látható a termésen: ha a zöld színű termés eléri a megfelelő hosszúságot, színeződni kezd. A színért a termésfalban lévő paprikafestékek a felelősek. Név szerint a béta- és alfakarotin, a kriptoxanthin, a lutein, a zeaxanthin, a kapszorubin és a kapszanthin. Az érés elején a sárga festékek (karotin) aránya magasabb, a folyamat előrehaladtával a vörös festékkomponensek (kapszorubin, kapszanthin) aránya nő. Tehát ahogy az idő halad, a termések színe egyre mélyül, sötétedik, vagyis érik a paprika.
Az érésnek két fázisát különböztetjük meg. Az első szakasz a szántóföldön lévő növényen pirosló paprikahüvelyeket érinti és a szedésig tart. A sötétpirosra érett növényben kialakulnak a minőséget meghatározó vegyületek, minőségi értékek. A festék- és ásványi anyagok, az illóolajok, a csípősségért felelős kapszaicin, a cukor és a vitaminok.
Az érés második fázisa a szedés után a termés utóérlelésének időszakában zajlik le. A folyamat során tehát a termés érése még zajlik, bár a hüvelyek és a növény kapcsolata már megszakadt. Néhány hétig prizmában, zsákban, ládában, esetleg füzérben tárolják a paprikát. Régen az utóérlelést mindig füzérek segítségével végezték, melyeket az eresz alá akasztottak. Itt a napfény is érte, a levegő is járta a felakasztott terméseket. Az utóérlelés ideje alatt a vörös festékkomponensek aránya eléri a maximumot, az összes festék 70-80 %-át. Az utóérlelés tehát rendkívül fontos időszak. Ekkor alakul ki a kedvező festékösszetétel, a nagyobb színezőképesség, a stabilan színtartó termésanyag.
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.