Múlt héten a termesztés témájában közöltünk egy cikket, vetőmagajánlót tartottunk. Következő írásunk tartalma kötődik az eddigiekhez. A mi szempontunkból talán csak egy érdekes mellékvágány, a genetika és a nemesítés területén azonban hatalmas, új távlatokat nyithat. Lássuk, milyen lehetőségeket rejt magában a világ legnagyobb paprikamutáns gyűjteménye Szentesen!
Evolúció, nemesítés…paprikamutáns
Először talán időzzünk el a mutáns szónál. Bár a kifejezés – a rémfilmek tömegének hála – a legtöbb laikus fejében negatív asszociációkat indít el, a törzsfejlődés szempontjából természetes jelenség. A DNS-állományban bekövetkező, öröklődő változásról van szó, mely megbontja az addigi mintát. A genetikusok véleménye megoszlik arról, hogy a mutációk-e az evolúció mozgatórugói, esetleg csak szükséges, ám haszontalan kitérők a zsákutcák irányába.
A jelentőségük azonban, ha például fajtanemesítésről van szó, óriási. A mutációk nélkül ma nem folytathatnánk sikeres gabonatermesztést, hiszen a könnyű csépelhetőség is egy „hibás” gén eredménye.
Ezt hangsúlyozza Csilléry Gábor, genetikai kutatásokkal és növénynemesítéssel foglalkozó szakember is. Az ő érdeme a Szenteshez közeli, hatalmas paprikamutáns gyűjtemény összeállítása, melyben 345 spontán eredetű mutáns kapott helyet, de a különböző fajtatípusokban az összes tételszám a 4500-at is meghaladja.
A paprikamutánsok jelentőségét több „sikertörténet” is bizonyítja. Az egyik legismertebb paprikafajta, sőt hibrid, mely gazdaságilag hasznos mutációt tartalmazott, a Zatykó Lajos által nemesített, csokros növekedésű Fehérözön volt.
A szentesi gyűjtemény ritkaságai
A számos paprikamutáns leírását tartalmazó cikk nem csak a növénynemesítők számára különleges. Egyszerű érdeklődőként is lenyűgöző arról olvasni, hogy a Kertészeti Kutató Intézetben az 1970-es években, Csilléry Gábor részvételével, kezdődött a paprika kártevői és kórokozói elleni rezisztencianemesítés. A folyamat eredményeképpen ma már szinte minden fontosabb baktérium, vírus vagy gomba ellen van rezisztenciát tartalmazó, magyar alapanyagból származó, nemesített példány.
És hogy milyenek, milyen lehetőségeket rejtenek a szentesi mutánsok? A fényes, húsoslevelű fajták például szélsőséges körülmények között, nagyon meleg, száraz klímán is termeszthetők. Egyes növények sárga, lila vagy mozaikos levelekkel rendelkeznek.
Egy nagyon keskeny, fűzlevelű paprikamutáns például képtelen termést hozni, de dísznövénynek alkalmas lenne. Ugyanez igaz a szív alakú, csipkés vagy hólyagos levelű egyedekre is.
Bizonyos törpe növekedésű hibrideknek növelték a termőképességét és a koraiságát. Egyes „szuper törpék” nem nőnek magasabbra 10 cm-nél, akár cserépben is nevelhetők.
Egy ragadós bogyójú mutáns termése is figyelemre méltó. Igen gyorsan szárad, hiszen a terméshéja az átlagosnál vékonyabb.
A sor még folytatható a szupercsokros, a rozsdabarna magszínű és a fényérzékeny mutánsokkal…a természet kreatívabb és variábilisabb bármelyik kutatónál. Mivel a paprika termesztése a gazdaságosság határán van, talán éppen ezeknek a különleges fajtáknak a tanulmányozása hoz majd megoldást.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
A képek forrása: magyarmezogazdasag.hu
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.