Szentmihályi életképek-sorozatunkban a Sanctus Mychaeltől Szeged-Szentmihályig című kötet kifejező, színes szövegeit mutattuk be. Mire lassan kifogyhattunk volna a könyv nyújtotta izgalmas blogtémákból, máris itt az új lehetőség! A nyomdából frissen érkezett Szentmihályi életutak II. – a 2006-os első kötet után – ismét precízen összegzi a falut érintő régi dokumentumokat, képeket, emlékeket.
Július 31-én, szombaton, nagy eseményre készülődtek Szentmihályon: A plébánia közösségi házában 17 órakor kezdődött a könyvbemutató, melyen Molnár Anita is részt vett.
A könyvről az egyik szerző, Molnárné Szekeres Judit tartalmi összefoglalóját közöljük.
Megjelent a Szentmihályi életutak II.
Szentmihályi életutak II. címmel jelent meg a közelmúltban Kovácsné Varga Rozália, Fejes Ferenc és jómagam, Molnárné Szekeres Judit közös kötete, szeretett gyűjtőmunkánk betűformát öltött eredménye, mely a 2006-ban kiadott első könyvünk folytatása.
Újabb írásaink a korábbiakhoz hasonlóan szentmihályi születésű vagy kötődésű emberekről szólnak, akik érdekes, fordulatos életük történetén keresztül néha nevetősen, de esetenként könnyes szemmel mutatják be a régi falut, a fél évszázaddal korábbi fiatalságot, az akkori szórakozási lehetőségeket, a földművelést, családi életet.
Jó volt idősekkel beszélgetni, akiknek van még józan paraszti eszük. Rengeteg bölcsességet tudnak átadni az utókornak, és nem utolsósorban megtanítanak arra, hogy az ember képes legyen kínjában nevetni, vagy örömében sírni. A gyakran nagyon nehéz, a maitól alapjaiban eltérő, időnként már-már hihetetlennek tűnő emberi sorsok mindegyike tanulságul is szolgálhat az olvasó számára.
Életutak és kérdések
Mindegyik élettörténet összegzéssel zárul, mely elgondolkodtat az élet nagy kérdéseiről.
Boldogabb-e vajon napjaink embere, aki eleink anyagi helyzetéhez képest viszonylagos jólétben él, lehetősége van arra, hogy évente nyaraljon, de rosszul érzi magát, ha az valamiért elmarad. Miért érzi magát elégedettnek az az idős asszony, aki csak egyszer tette kívül a lábát Szentmihály határán egy pesti piacozás alkalmával, és az volt a legnagyobb öröme, hogy az ő fűszerpaprikájuk volt a legszebb abban a szezonban?
Elegendő-e a családunkban és a két kezünk munkájának eredményében gyönyörködni ahhoz, hogy teljesnek érezzük az életünket, vagy mindenképpen élmények kellenek a boldogsághoz?
Hogyan alakult az élete annak a lánynak, akinek a szülei megengedték, hogy az első igazi szerelméhez fiatalon hozzámenjen, és még a pályaválasztásban is támogatták álmai megvalósítását? Miként tud rossz hatással lenni egy egész életre a szülők ellenkezése, amikor a szigorú anya által jóváhagyott fiúhoz kellett férjhez menni, és szakmát is csak az ő kedve szerint volt szabad választani?
Mennyiben voltak mások a mindennapjai egy falusi parasztembernek, akinek a fő tevékenysége a paprikatermesztés, a fóliasátor alatti kertgazdálkodás, mint például egy városi tanárnak? Ezekre a kérdésekre, és még sok másikra is választ találhat az olvasó, akinek nagy örömünkre kezébe kerülhet könyvünk.
Kitekinthetünk Szeged irányába is egy átlagosnak semmiképpen nem mondható, de annál inkább sikeres, izgalmas és szerencsés életutat végigkövetve, akár összehasonlítási alapot is teremtve ahhoz, hogy elgondolkodjunk: Vajon egy falusi vagy egy városi embernek volt könnyebb az élete az elmúlt évszázad derekán, és elég-e csupán a szerencse ahhoz, hogy valaki a mélyszegénységből – nem akárhová – kiemelkedjen? Mikre képes az emberi akarat? Remélhet-e szerelmet ott az ember, ahol látszólag semmi keresnivalója nincs?
Ha utóbbi felvetésekre nem is keresünk feltétlenül választ, hanem csak – akár szentmihályiként, akár nem falunk lakójaként – elolvassuk a könyvet, és mindössze az lesz a konzekvencia, hogy „Aki önni, inni, mönni bír, az fogja be a száját” – ahogy egyik kedves riportalanyom mondta -, és mások életét megismerve végre elégedettséggel tud eltölteni minket saját életünk is, már megérte elolvasni.
Molnárné Szekeres Judit
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szerkesztés alatt álló kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Megjelenése szeptemberben-októberben várható! Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: Információkat nyújtanak Szeged és a környék helytörténetéről, néprajzi örökségéről, a bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.