Mögérött a paprika, mög,
Hol hálunk az éjszaka mög?
A szegedi népdal már nem is lehetne aktuálisabb. Természetesen azért sokkal precízebbek lehetünk, ha a „mögérött” szó helyett az „érik”-et használjuk. A folyamat még egyáltalán nem fejeződött be, viszont egyre látványosabb eredményei vannak.
Július táján már találkozhatunk pirosodó paprikahüvelyekkel. A termés mérete és térfogata egyre nő, a legszembeszökőbb változást azonban a színárnyalat módosulása jelenti. Az érés idejét természetesen nem lehet egy adott dátumhoz kötni, több tényező is hatással van rá. Függ a szaporítási módtól, a választott fajtától, a helyes növényápolástól. Az az igazán ideális, ha a termés minél hamarabb elkezd érni, mert így a lényeges vegyületek nagyobb mennyiségben halmozódnak fel benne. A színért a termésfalban lévő paprikafestékek a felelősek. Az érés elején a sárga festékek (karotin) aránya magasabb, a folyamat előrehaladtával a vörös festékkomponensek (kapszorubin, kapszanthin) aránya nő. Tehát ahogy az idő telik, a termések színe egyre mélyül, sötétedik, vagyis érik a paprika.
A paprikáról tudjuk, hogy érzékeny és igényes növény. Számos kártevő fenyegeti, könnyen sérül a tavasszal esetenként jelentkező, zord időjárástól, nagyon sok munkát követel. Az érés folyamatát azonban legtöbbször rajtunk kívülálló okok alakítják. Hiába a sok növényvédőszer, technikai vívmány és a legszorgosabb szántóföldi munka, még mindig az időjárás kiszolgáltatottjai vagyunk.
Az idei szezon eddigi legmeghatározóbb elemei a télies május és a kánikulával érkező június voltak. Bár a paprika trópusi közegből érkezett hozzánk, és szereti a meleget, a tartós hőhullámokat nem viseli jól. Az egyre melegedő éghajlatot a növény is megérzi, ezek már nem azok a nyarak, amelyek nagyjából 200 évvel ezelőtt megalapozták a híres szegedi paprikatermesztést. A fent említett két időjárási anomália sajnos mindenképpen terméskiesést jelent, ezt már néhány termelőnk is megerősítette. A folyamat jelenlegi pontján viszont még nem tudjuk megbecsülni, hogy mekkorát.
Általában megállja a helyét a kijelentés, hogy a nyári időszak a termés mennyiségéért, az őszi pedig a minőségéért felel. Az érésnek ugyanis a szedés után is következik még egy szakasza: Ez az utóérlelés, amikor a leszüretelt hüvelyeket reményeink szerint sokáig süttetjük majd az őszi napsugarakkal. A csörgősre száradt, mögérött hüvelyek addigra – ha minden igaz – egy elsőrangú őrlemény alapjává fognak válni.
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.