Már csaknem egy éve annak, hogy hozzákezdtünk Molnár Anita A szögedi paprika című könyvének előkészítéséhez. Az elmúlt tizenkét hónapba számtalan munkafolyamat zsúfolódott: Rohamtempójú szövegírás, háttérkutatás, interjúztatás, képszerkesztés, nyomdai előkészületek. A könyv közvetlenül megjelenés előtt áll, ezért ma kedvcsinálóként a bevezetőjéből közlünk néhány részletet.
A kötet háttere, a Röszkei Paprika Múzeum
A fent említett bevezetőben – mely A szögedi paprika története címet viseli – Molnár Anita személyes hátteréről is sokat elárul: „Amikor 2008-ban megalapítottuk a Paprika Múzeumot a családi paprikafeldolgozó üzemünkben, még nem gondoltunk arra, hogy milyen különleges vállalkozásban lesz részünk…A Paprika Múzeumban a megnyitás óta gyűlnek a tárgyak: Egy-egy fénykép, a hátoldalán elmosódott névvel és évszámmal, 100 éves fúró, hímzések, régi paprikás dobozok.
A tárgyak sokat mesélnek, de igazán sokat az emberi történetek mondanak el, ezekből eleinte kevés érkezett a múzeumba. Pedig minden történet esősorban ebből áll: Sok száz, sok ezer töredékből, névből és emlékből.”
A szögedi paprika története Szeged története is
A szöveg végén a szerző leírja: A paprikás örökséget a szegedi, sőt a magyar identitás elválaszthatatlan részének tartja: „A Szegedi Hagyományőrző és Városképvédő Egyesület bízott meg a könyv megírásával, azzal a céllal, hogy a szegedi paprika történetét képeken, személyes interjúkon és színes leírásokon keresztül írjam meg a mai olvasó számára. A szegedi paprika története, nemcsak helytörténeti, hanem regionális és országos jelentőséggel is bír, hiszen 2010 óta uniós eredetvédelem védi a terméket. 2015 óta pedig hungarikum a szegedi paprika és közvetve a szegedi paprikakultúra, ami mindehhez a feltételeket megteremtette.
A könyvnek különös aktualitást ad, hogy Bálint Sándor – a „legszögedibb szögedi” – boldoggá avatási folyamata a közelmúltban megkezdődött.
A paprika az elmúlt kétszáz évben Szeged városának nevével elválaszthatatlanul összekapcsolódott. Ez a könyv ezt a kapcsolatot mutatja be, az eseményeket és folyamatokat a Paprika Múzeumban tartott tárlatvezetéseim során gyúrtam össze szegedi paprikatörténetté.”
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben
Szerkesztés alatt álló kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Megjelenése júliusban várható! Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: Információkat nyújtanak Szeged és a környék helytörténetéről, néprajzi örökségéről, a bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.