Néhányan talán furcsának találják a nemzetközi témát, hiszen a fűszerpaprikára hajlamosak vagyunk tipikusan magyar fűszerként tekinteni. Ennek ellenére a paprika dél-amerikai eredetű növény, csak a kora újkorban jelent meg az európai kontinensen. És bár azóta számos magyar specialitás alapvető alkotóelemévé vált (Gondoljunk csak a halászlére, a töltött káposztára, a pörköltre, a gulyásra….és a sort még sokáig folytathatnánk.), más országok is szívesen élnek vele. A továbbiakban lássunk erre néhány példát!
A fűszerpaprika termesztése minden földrészen elterjedt, a világon kialakultak a fűszerpaprika-termelő vidékek. Több, mint 85 országban ismerik és fogyasztják a fűszerpaprikát, tehát a nemzetközi kulcsszó máris érthető. Mennyiségben a feketebors után a fűszerpaprika a legtöbbet fogyasztott fűszer. A Földön termesztett fűszerpaprika összterülete 200.000 hektárnyi, ebből Európában 45.000 hektáron termesztik. A magyar fűszerpaprikának sok versenytársa van a világpiacon ebben a széles mezőnyben, azonban a legjobbak között foglal helyet. Az első helyet utolérhetetlen zamatával, ízével, aromájával, illatával, ételszínező hatásával érdemelte ki.
Az Európai kontinensen a legnagyobb fűszerpaprika-termelő ország Spanyolország, a belső ellátáson kívül jelentős az exportja az Európai Unióba és az Amerikai Egyesült Államokba. Jelentősebb fűszerpaprika-termő területei közé tartoznak Sevilla, Le Vera és Murcia tartományok. Az itt termesztett fűszerpaprika-bogyók jellegzetes gömb alakúak, nem pedig hosszúkás kúp alakúak, mint a magyar fűszerpaprika. Portugáliában hasonló a fűszerpaprika-termesztés Spanyolországéhoz, csak kisebb területen foglalkoznak a növényekkel.
A szomszédos országok közül elsősorban a szerbiai Vajdaságban folyik jelentősebb fűszerpaprika-termesztés. Termőtájai például Horgos és Törökkanizsa, mely eredetileg a szegedi tájkörzethez tartozott, valamint jelentős mennyiség terem a Szerémségben és Macedóniában is. A hazai ellátáson kívül exportra is termelnek.
Romániában is a fűszerpaprika-termesztés nagy múltra tekint vissza, főbb termőterületei Nagyvárad és Temesvár környéke, valamint Craiova környéke és a Duna-delta vidéke. Elsősorban belföldi ellátásra termelnek.
Továbbá nagy területen termesztenek fűszerpaprikát Bulgáriában is. Eredetileg az 1900-as évek elején Magyarországról honosította meg Alexander Dimitrov bolgárkertész, így zömmel magyar fajtákat termesztenek, de újabban saját fajtákat is kinemesítettek. Termőtájai Plovdiv és Gorno-Orjahovsz környéke. Jelentős az export a belföldi felhasználás mellett.
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.