A növényvédelem szempontjai már a néhány héttel ezelőtti, biotermesztéssel foglalkozó, írásokban is felmerültek. Lássunk most néhány példát a legalapvetőbb munkákra, a növényápolás szempontjaira és a paprika kártevőire!
Ültetés után, a növényvédelem részeként, a szedésig két-háromszor kapálják a földet: az első kapálás, amikor még kicsi a palánta, történhet kézi kapával vagy lóekével, manapság kultivátorral. Ahogy nő, bokrosodik a növény, csak kézi kapával vagy kézzel lehet gyomtalanítani, gazolni.
A talaj természetes nedvessége és a tavaszi esők általában június végéig kitartanak. Júliustól azonban, különösen a virágképződés során és az érés kezdetén öntözni szükséges. Régen a kútról hozták a vizet, kézi locsolóval locsoltak, ma csepegtető, mikroszórófejes, nagyüzemekben Lineár öntözőberendezéseket alkalmaznak.
A hozzáértő gazdálkodás és növényápolás eredményeként magasabb terméshozam érhető el. A betegségekkel szemben ellenálló fajták kiválasztása, a fémzárolt vetőmag használata és a növényvédő szerek megfelelő használata a betegségek megjelenésének kockázatát csökkentik, a tápanyag utánpótlás és gyomirtás a növény növekedését segítik elő. A nitrogén, foszfor és kálium tartalmú műtrágyát általában növényvédő és gyomirtó-szerekkel együtt, az öntözővízzel adják a növényhez. Régen úgy tartották, paprikát olyan földben jó nevelni, ahol korábban egy ideig burgonya volt. A másik növény ugyanis megfelelő nitrogéntartalmú termőföldet „hagy hátra”, és ez megfelelő körülményeket biztosít a paprikának. A századforduló idejének szegedi paprikatermesztői – vegyszer és műtrágya híján – szívesen alkalmazták ezt a módszert.
Végül vegyünk sorra néhányat a paprika kártevői közül, és lássuk, hogyan lehet védekezni ellenük! Pattanóbogár/drótférgek: Talajlakó kártevő okozza, különösen a helyrevetéses termesztési módnál fordul elő, a kártevő a fiatal palánta gyökerét rágja, a palánta kidől. Védekezés ellene: rovarölő szeres talajfertőtlenítés a vetést megelőző talajmunkánál. Vetési bagolylepke: A lárva levéllel táplálkozik, a hernyó a gyökérnyakat rágja. Védekezés ellene: rovarölő szeres talajfertőtlenítés, permetezés hajnalban, amikor a hernyó feljön a talajból. Gyapottok bagolylepke: Nyár végén jelenik meg, a termést belülről rágja, a termés elrohad, vagy könnyen romlásnak indul. Védekezés ellene: Ha a lárvák megjelennek, speciális rovarölő szerrel permetezik.
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.