A nyár a frissen szedett gyümölcsök és zöldségek ideje. A kertből közvetlenül az asztalra kerülő termények pedig számos jótékony hatással bírnak. A lédús, ropogós paprika például olyan módon is őrzi az egészségünket, amire nem is gondolnánk.
Nyersen vs hőkezelve
A reformtáplálkozási hullámok korában valószínűleg sokaknak cseng ismerősen a nyerskoszt-diéta fogalma. Az étrend követői úgy hiszik, a sütés vagy főzés az ételek lényegét pusztítja el, és igyekeznek mindent csak a lehető legalacsonyabb hőmérsékleten (maximum 47 fokon) elkészíteni.
Anélkül, hogy a radikálisnak látszó szabályokat akár elfogadnánk, akár megítélnénk, vessünk egy pillantást a friss zöldségek széles körben ismert és könnyen bizonyítható pozitívumaira.
A ropogós paprika, a piros paradicsom vagy a fanyarul üdítő uborka nyers fogyasztása máris teljesíti a 21. század legnagyobb kívánalmait: Gyors és egyszerű. Ráadásul a friss gyümölcsök és zöldségek vitamintartalma mindig magasabb, mint a főtt vagy párolt hozzávalóké. A vitaminok ugyanis hőérzékenyek.
A nyers élelmiszerek továbbá kedvezően hatnak az emésztésre: Emésztőenzim tartalmuk nem változik, mivel nincsenek hőhatásnak kitéve, és a jótékony bélbaktérium-flóra megtelepedéséhez is hozzájárulnak.
Utóbbiból azonban ellenérvek is következnek: A főzés vagy sütés mindig egy sterilizáló eljárás is, megakadályozza, hogy fertőzések jussanak a szervezetbe. Ráadásul egyes zöldségek (például a sárgarépa vagy a spárga) beltartalmi értéke éppen a hőhatás miatt nő.
A ropogós paprika dicsérete
Azzal semmi esetre sem vitatkozhatunk, hogy a friss zöldségek a nyár nagy adományai, és jól ki kell használni az időszakot, amíg hozzáférhetők. Nemcsak azért, mert a ropogós paprika magától értetődően illik egy hideg vacsorához vagy egy spontán összedobott salátába, hanem azért is, mert az egészségünket őrzi.
Mindenki hallott már Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas felfedezéséről. A tudós, aki izolálta a C-vitamint, kimutatta, hogy a friss paprika jóval többet tartalmaz belőle, mint a citrusfélék, pedig a köztudat inkább azokat tartja kiváló C-vitamin forrásnak. C-vitaminra pedig nyáron is szükség van, hiszen antioxidánsként védi a szervezetet a szabadgyökök káros hatásától, erősíti az immunrendszert, továbbá segíti a vas felszívódását és a kollagéntermelést.
Ne feledkezzünk meg a ropogós paprika csípős verziójáról se! A paprika erejét adó vegyület, a kapszaicin, gyulladás-csökkentő, láz- és fájdalomcsillapító, keringés-serkentő hatása is ismert. Bizonyított továbbá, hogy hatásos lehet a daganatos megbetegedések és a diabétesz kezelésében.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.