Mindenki, aki valaha mezőgazdasági termeléssel foglalkozott, jól tudja, hogy az őszi időszak követeli a legtöbb munkát. Nincs ez másként a fűszerpaprika esetében sem. A szedés, utóérlelés, majd a feldolgozás megkezdése számtalan kimerítő elfoglaltságot jelentett a múltban, és jelent napjainkban is.
Korábban már többször szó esett róla, hogy a szedés hagyományosan Kisboldogasszony napján, azaz szeptember 8-án indult. Természetesen napjaink melegebb nyarai korábbi kezdést követelnek. Mostanság már az az általános, hogy augusztus közepétől október közepéig, végéig tart a szedés.
A munkafolyamat kivitelezése többféleképpen mehet végbe. A szedés történhet géppel a determinált (nem folyamatos növekedésű, vagyis azonos érettségi fázisú termésekkel rendelkező) fajták esetében. Akkor viszont, amikor a paprikák több „emeletben” érnek be, a terméseket csak kézzel lehet leszedni, hiszen a gép a növényt is tönkreteszi.
A szedőgépek használatának lehetősége előtt a régi szegedi termesztők kézzel végezték a betakarítást. Mivel nehéz és hosszantartó munkáról volt szó, a szedés ugyanúgy kalákában történt, mint tavasszal az ültetés. A rokonság vagy egy-egy baráti társaság, szomszédsági közösség összefogott, és kölcsönösen segítséget nyújtottak egymásnak.
A szedés után utóérlelés következik. A paprika, lévén trópusi növény, a mi éghajlati viszonyaink között a szedésnél még nem teljesen érett. Pirosnak látszik, de valójában a sárga és narancssárga színanyagok vannak benne többségben. Azonban ha egy hosszú, meleg őszön még sokáig érik a napsugarak, az őrlemény igazi piros színt fog kapni.
Régen megszokott látványt jelentettek az eresz alatt himbálózó paprikafüzérek, napjainkban azonban – főleg nagy mennyiség esetén – az utóérlelés legtöbbször raschel zsákban történik.
Az eddigi tapasztalatok szerint a termés mennyisége és minősége 70-80 %-ban az adott év időjárásán múlik. A nyári időjárás inkább a mennyiségért, míg az őszi a minőségért felel. Egy korai fagy esetében viszont – ami a legnagyobb „szüretelő” – a mennyiség is drámaian csökken. Az idei termésünket körülbelül 50 %-os mennyiségűnek becsüljük, ezért a nyári időjárás volt a felelős. Szeged környékén Medárd napjától tulajdonképpen egy hónapig csak esett, hideg volt, lebetegedtek a paprikák, lehetetlen volt növényvédőszerrel vagy kézi növényápolással segíteni rajtuk. A későbbi nagy melegek hamar érlelték a paprikát, a 2018-as évjáratra jellemző, hogy kevésbé édesek az őrlemények.
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.