A híres törött paprika előállításához a megfelelő palántanevelés az első lépés, amire kora tavasszal, március táján került sor. A következő munkafolyamat pedig az ültetés volt, amivel tanácsos volt megvárni május közepét, végét. Tehát éppen időben vagyunk ahhoz, hogy a paprikatermesztés első lépcsőit áttekintsük! Ebben a posztomban az archaikus módszert elevenítjük fel, és megismerkedünk Orbán és a Fagyosszentek alakjaival.
Régen az előző termésből – a hasításnál, azaz a paprika ereinek és magjainak eltávolításánál – félretett magok melegágyban növekedtek, ezt Bogyiszlón kötröcnek nevezték. A magok elvetésének klasszikus időpontja Szegeden március 12-re, Gergely napjára esett. A kötröc az udvarban kapott helyett, alapját téglalapként kell elképzelni, az oldalrész kialakításához a kórószára (napraforgó) volt alkalmas, ami a melegágyat foglalta keretbe. Az alapot egy ásónyomnyira kellett kimélyíteni, a létesítmény alját pedig trágyával félig megtöltötték, erre pedig pontosan 4cm homok került. A homokot alaposan meg kellett öntözni, és beleágyazni a gondosan kiválogatott magokat, amik számára a trágya folyamatosan hőt termelt. A magokat 3cm vastagon érett, kirostált trágya fedte, amit szigorúan megkülönböztettek az alulra került nyerstrágyától. A megfelelően rétegezett melegágyat ajánlatos volt bolthajtásos ágakkal, vagy akár halászhálóval leborítani. Így a madarak (elsősorban a baromfi) nem férhettek hozzá. Hűvösebb éjszakákon egy ponyva is elkelt, hogy megóvja a magokat a hidegtől.
A palántakezdeményeknek körülbelül kétnaponta öntözésre van szüksége. Az ültetés után 3–4 héttel a magok kicsírásodnak, úgy tartják, hogy ha két levél előbújik, a növény már alkalmas arra, hogy kiültessék. A csírázás – népi megfigyelés szerinti – időpontja állítólag éppen az év 100. napjára esik, tehát április 10-e körül bújnak elő az első hajtások.
A kiültetésnek pedig május 15-e, illetve 25-e után jön meg az ideje, rögtön a Fagyosszentek elmúltával. Május 12-ét, 13-át és 14-ét, azaz Pongrác, Szervác és Bonifác napját tartjuk számon a Fagyosszentekként. A három névnaphoz lazán kötődik Orbán napja (május 25-e) is, illetve az Ipoly mentén a néphagyomány Zsófia naptól (május 15) is fagyot vár. A Fagyosszentekhez kötődő három nap fontos gazdasági fordulónak tekinthető, amely megszabta a régi földművesek évi menetrendjét. Ezeken a napokon arra számítottak, hogy – bár a tavasz már megérkezett, szinte véget is ért – az időjárás hirtelen hidegre fordulhat. Éppen ezért a kényesebb növényeket, például a paradicsomot, babot és természetesen a paprikapalántákat, csak Fagyosszentek után ültették ki, mert féltették őket a fagytól. A Fagyosszentektől való félelem sok magyar – sőt, közép-európai – népszokásban, időjósló babonában tettenérhető. Berettyóújfaluban például azt mondogatták: „Szervác, Pongrác, Bonifác / Megharagszik, fagyot ráz”.
A naptár szerint éppen aktuális a negyedik Fagyosszent, Orbán eljövetele, május 25-én. Míg a fent említett három névnapot minden érzékenyebb növény ültetésével összefüggésbe hozzák, addig Orbán kifejezetten a szőlőre jelent veszélyt. Orbán figurája tehát még a rettegett fagyosszentek között is különösen sötét alaknak számít, hiszen a bor mennyiségét és minőségét vetheti vissza. Bálint Sándor Ünnepi kalendáriuma szerint például a szegedi öregek gyakran mondogatták, hogy azt is agyon kellett volna ütni, aki Orbánt beletette a kalendáriumba.
Május 25-tel kapcsolatban számos népszokás és időjósló hiedelem fennmaradt. Ezen a napon a Magyar nyelvterület több pontján is az asszonyok seprűvel igyekeztek szimbolikusan kiverni Orbánt, és vele együtt a fenyegető rossz időt a konyhából. A népi bölcsesség pedig úgy tartja, hogy ha ezen a napon esik, akkor az ősz is hideg, nedves less, míg napsütés esetén hosszú és meleg őszre lehet majd számítani. További érdekes hagyomány, hogy a bortermő vidékeken gyakran a falu határában áll Orbán szobra, és jó bortermés esetén a szent kőalakjának is vittek hálából egy korsóval. Persze a helyzet fordítottjára is akadt példa: Ha Orbán megfagyasztotta a szőlő virágait, és megfosztotta a közösséget a bortól, akkor szobrát büntetésül kövekkel dobálták meg.
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.