PaprikaGastro című sorozatunk célja különböző korok és helyzetek paprikás receptjeinek közvetítése. Legutóbb csirkepaprikás-recepteket közöltünk, hogy megmutassuk, ezt az ízletes, ám egyszerű ételt, milyen sokféle módszerrel lehet elkészíteni. Ezúttal szintén egy örök klasszikust mutatunk be, egy idényjellegű, éppen nyárra való fogást. Készüljön lecsó, lehetőleg frissen szedett, saját zöldségekből!
Amerika felfedezésétől Karinthy vacsorájáig. Rövid lecsótörténet
Bár a fogást a „klasszikus magyar” étkek közé szokás sorolni, ha egy kicsit eltöprengünk a lecsó alapanyagain, nyilvánvalóvá válik, hogy nem lehet évszázados története. Legfontosabb összetevői – a paradicsom és a zöldpaprika – csak Amerika felfedezése után, a 16. században kerültek Európába. Első megjelenésük után pedig még évszázadok teltek el, mire általánosan elérhető (és általánosan fogyasztott) zöldségek lettek.
A zöldpaprika kinemesítése csak a 19. század második felében történt meg, bolgárkertészek hathatós közreműködésével.
A lecsó történetének kutatásához nyelvészeti adatok is hozzájárulnak. Maga a lecsó szó, és annak különböző változatai, a 20. század elejétől fordulnak elő rendszeresen különböző receptgyűjteményekben.
A fogás egyik szépirodalmi említése rendkívül étvágygerjesztő. Karinthy Frigyes Nevető betegek című művében így ír róla: „Többször kikukkantam a konyhába, és elragadtatással állapítottam meg, hogy végre kedvenc vacsorám készül, amiért hetek óta harcoltam hiába: lecsós kolbász, belévert tojással és juhtúrós galuska.”
Egy a lecsó számtalan receptje közül
Ahogy a fent már említett paprikás csirkének, a lecsónak is minden háztartásban megvan a maga bevett receptje. A hagymás-paprikás-paradicsomos alap persze adott, de a végeredmény lehet édeskés, sós vagy csípős, készülhet tojással vagy tojás nélkül, rizzsel, árpával vagy akár kölessel is.
Ez egy egyszerű, mégis kiadós lehetőség: Pirítsunk szalonnát, annak a zsírján felkockázott vöröshagymát, majd hintsük meg fűszerpaprikával. Tegyük a lábosba a felszeletelt paradicsomot és zöldpaprikát, és öntsük fel annyi vízzel, hogy ellepje. A rotyogó lébe kolbászkarikák is kerülhetnek, utolsó lépésként pedig néhány tojást is üthetünk bele. Miután ezek is megfőttek, a lecsót legjobb forrón, egy szelet kenyérrel tálalni.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben
Szerkesztés alatt álló kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Megjelenése júliusban várható! Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: Információkat nyújtanak Szeged és a környék helytörténetéről, néprajzi örökségéről, a bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.