Bár a dohánytermesztés nem éppen a Paprika Múzeumba illő téma, helytörténeti jelentősége és a paprikatermesztéshez való kötődése mégis izgalmassá teszi. Hiszen a híres röszkei paprikatermesztés tulajdonképpen a dohánykultúrán alapul, a dohánytermesztés felvirágzása, majd megszűnése teremtette meg a paprikatermesztés lehetőségét. Ezen a héten – és a következőn – a dohánytermesztés, Röszke és a paprika kapcsolatának bemutatására törekszem.
A konkrétan Röszkére vonatkozó történeti adatok a következők: A falu első okleveles említése (Rezke formában) 1439-ből való, de a határában előkerült 10. századi régészeti leletek korai megtelepedésről tanúskodnak. 1548-ban 20 adófizetőjét írták össze. A török alatt elnéptelenedett, majd a 18. század elején szerb határőröket telepítettek ide. 1731-ben Szeged város birtokába került. Feketeföldi szántóin az 1730–40-es évektől elterjedt a dohánytermesztés, amelyre haszonbérlőként szerbek és szeged-alsóvárosi zsellérek vállalkoztak. 1750-ben 26, 1766-ban 63 bérlő kertészt írtak össze, tehát a lakosok száma alig 20 év alatt a háromszorosára nőtt. A 19. század közepére Reszke dohánykertészség 614 lakosú kis faluvá fejlődött, melyet a Tisza menti Bodomrét peremén és a horgosi út mellett települt két házsor alkotott. A dohánymonopólium bevezetése (1851) után a röszkeiek áttértek a paprikatermesztésre, amelyben jól tudták hasznosítani a dohánytermelésben elsajátított tapasztalataikat.
A dohány és a dohányzás őshazájának a kedvező éghajlatú, jó klímaadottságú, sok dohányt termő Közép-Amerika tekinthető. A dohány tehát ugyanúgy közép-amerikai eredetű, mint a paprika. Rendszertanilag a burgonyafélék családjába tartozik, szárított leveleiből készítik a dohánytermékeket, például a szivart, a cigarettát és a rágódohányt is.
Amerika őslakó indiánjai, például a mayák és az aztékok templomainak domborművein megörökítették a pipázás szertartásának egyes mozzanatait. A dohány Amerika felfedezése után világkörüli útra „indult”, már Kolumbusz hajósai behozták Európába, a régészeti leletek tanúsága szerint pedig Kínában is korán meghonosodott. Kolumbusz az Újvilág felfedezése során találkozott először a dohánylevéllel, (ajándékba kapta a bennszülöttektől) s látott először dohányzó indiánokat. Az őslakók az összesodort, száraz dohányleveleket izzó parázson gyújtották meg, s hogy a levelek égését biztosítsák, szájukhoz emelték, megszívták s füstjét orrukon, szájukon kieregették.
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.