Közeledik András napja, november 30-a. Ez a nap egy régi, paraszti háztartásban több szempontból is különleges volt. András napján a lányok számos szerelmi jóslással próbálkozhattak, hogy megtudják, kihez is fognak férjhez menni. Ezen túlmenően azonban november 30-nak gazdasági jelentősége is volt. András napja a régiségben az aktív gazdasági munkák zárásának, és az első disznótor idejének klasszikus időpontja.
November utolsó napja erre több szempontból is alkalmas volt. Hiszen földmunkát már nem végeztek, a terményeket korábban betakarították. A korán sötétbe boruló esték beszélgetéssel, szerszámjavítással teltek, összegezték az előző év eredményeit. Belefoghattak tehát egy másik nagyobb munkába, segítség is bőven kínálkozott. November 30-ra már rendszerint beállt a disznóölésre alkalmas, hideg idő, a húsok eltartása nem okozott gondot. Nem utolsó szempont az sem, hogy ekkorra már hozzáférhető volt a friss, őrölt paprika.
A halászlé főzését és különféle hagyományait egy alkalommal már vizsgáltuk a fűszerpaprika „szemszögéből”. Az őrleménynek nincs kisebb jelentősége egy disznótor esetében sem.
Mint minden komolyabb munka, a disznóvágás is hosszú előkészületekkel, beszerzésekkel kezdődik. A szükséges fűszerek között mindenképpen meg kellett vásárolni a megfelelő mennyiségű őrleményt, továbbá sót, fokhagymát, majd újabban borsot is.
Sok múlik a pirospaprika minőségén és jól eltalált mennyiségén az egyik legösszetettebb munkafolyamat, a kolbásztöltés során. Egy ismert recept szerint a töltelék összeállításánál 10 kg darált húsra 30 dkg őrölt paprikát kell számolni. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy az őrlemény háznál vásárolt és friss, idei legyen. A paprika mellett 20-22 dkg sóra is szükség van, valamint 2,5 dkg borsra és körülbelül fél marék darált fokhagymára.
Egy disznótor természetesen nem csak a télre való tartalékolásról szólt, és ma sem kizárólag arról szól. A disznóvágás örömünnep, maga a bőség feletti vigasság, ahol a sok megfüstölhető, kamrába akasztható kolbászon kívül olyan ételek is készülnek, amit a résztvevők alkalmilag fogyasztanak el. Elmaradhatatlan kellék például a töltött káposzta, friss kolbászhúsból, fanyar-ecetes káposztalevelekben, élénkpiros lében. Sokan készítenek pörköltet is, amivel a következő napokra is biztosítják az ebédet, illetve bőkezűen megajándékozzák a segítségeket. A fűszerpaprika pedig díszítésként, kiegészítőként is megjelenhet, például az abált (más néven kövesztett) szalonna vagy a vesevelő esetében.
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.