Paprika Napló című, új sorozatunkban a Szegedi Napló régi – izgalmas, paprikás témákat rejtő – számai közül szemezgetünk. Az első cikk, amit az alábbiakban megosztunk, megmutatja, hogy a magyar paprikának milyen nagy keletje volt Bécsben, a századforduló előtt. Főleg, ha a terméket ügyes reklámkampánnyal igyekeztek eladni, ahogy azt Paprika Schlesinger is tette.
Kotányi és Paprika Schlesinger. A szegedi paprika bécsi terjesztői
Rendszeres olvasóink bizonyára emlékeznek, hogy külön blogbejegyzést szenteltünk Kotányi Jánosnak. Kotányi ügyes kereskedelmi praktikákkal és rendkívül tudatos marketinggel épített, ahogy ma mondanánk, brandet. Működési közege éppen úgy a századforduló előtt álló Bécs volt, mint a Szegedi Napló 1890. október 18-i számában említett Schlesingeré. Bár utóbbi nem jutott el a világhírig, a róla szóló rövid leírás mégis figyelemreméltó:
„Bécs egyik ismert alakja, az általánosan >>Paprika-Schlesinger<< néven ismert Schlesinger Róbert paprika-kereskedő, ki ezt a magyar specziálitást saját szegedi paprika-malmaiban (?) őrölteti és a világpiaczon elfogadott, keresett czikké emelte. A >>Paprika Schlesinger<< nem riad vissza a legmerészebb reklámoktól sem, hogy magára, illetve áruczikkére vonja a közfigyelmet. Védjegye egy kifent bajuszú magyar embert ábrázol, amint egy tál pörköltet óriási paprikaszóróból hint tele a maró fűszerrel. Külön füzetet adott ki, melyben a paprikás magyar ételek készitésmódjával ismerteti meg a külföldi háziasszonyokat, legközelebb pedig a német császár bevonulása alkalmával eredeti, csinos paprikabokrétával kedveskedett II. Vilmosnak és apró paprikabokrétácskákat osztatott ki a közönség közt.”
Csípős-csattanós befejezés
A cikk célja természetesen nem csak a minden hájjal megkent kereskedő bemutatása. Hogy miként válhat a paprika csípőssége a gúny metaforájává vagy akár politikai allegóriává, már a Pesti Paprika-cikkekben is láttuk. Hasonlót figyelhetünk meg a Szegedi Naplóban is:
„Schlesinger szerkesztőségünknek is beküldött ilyen bokrétákat és a szószoros értelmében könnyeztünk a meghatottságtól, midőn önkénytelenül meg akartuk szagolni. A paprika hüvelyek babér, repkény és télizöld levelek közül pirosítanak elő és a közbe szúrt sárga czédulán, fekete betűkkel díszeleg e fölirat: Hoch! Kaiser Wilhelm II.! Hoch! Kaiser Franz Josef I. De ettől már csakugyan prüszköltünk!”
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Gyártás alatt álló kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Megjelenése decemberben várható! Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: Információkat nyújtanak Szeged és a környék helytörténetéről, néprajzi örökségéről, a bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.