Annak ellenére, hogy a magyar konyha egyik legalapvetőbb kellékének tartják, a paprika amerikai növény. A kukoricával, dohánnyal, burgonyával együtt csak az Újvilág felfedezése után került Európába.
Mivel az Amerika felfedezőjeként számontartott Kolumbusz Kristóf (Christophoro Colombo) éppen 525 éve – azaz 1492. december 5-én – kötött ki Hispaniola (Haiti) szigetén, a következő bejegyzésben emlékezzünk meg a növény amerikai eredetéről és európai elterjedéséről.
Kolumbusz genovai születésű hajós volt, aki végül spanyol színekben indult el útjára. Állítólag már gyermekkorában elhatározta, hogy rangot és vagyont szerez (édesapja takács volt), és a kor igényeinek megfelelően a tengeri kereskedelemből remélt meggazdagodni. Tudni kell, hogy a 15. századi Európa luxuscikkei (például fűszerek, kelmék) Kolumbusz indulása előtt, a 15. század második felében egyre nehezebben voltak hozzáférhetők. Ezeket a termékeket rendszerint spanyol, portugál, vagy holland hajósok szerezték be, átkeltek a Boszporusz, vagy a Dardanellák nevezetű tengerszorosokon, és így jutottak el az áruért Indiába, Kínába. A 15. században azonban a török hadsereg elzárta ezeket az átkelési pontokat, ezért szükségessé vált egy új útvonal felfedezése Keletre. Úgy gondolta – igazán forradalmi ötletként – hogy ezt Nyugatra hajózva fogja megtenni, arra az elképzelésre támaszkodva, hogy a föld gömb alakú.
Ez a feltételezés egy Toscanelli nevű tudóstól, csillagásztól származott, és az 1470-es években még ugyancsak eretnek gondolatnak számított, nem aratott nagy sikert. Kolumbuszt éppen ezért el is utasították, mikor először Portugál János király támogatását próbálta megszerezni. Utána kezdett próbálkozni Aragóniai Ferdinánd és Kasztíliai Izabella spanyol királyi párral, akik – több év várakozás után – úgy döntöttek, támogatják Kolumbusz útját, és természetesen busás hasznot reméltek. Így indulhatott el Kolumbusz három karavellával, és kötött ki végül 1492-ben Haiti szigetén, abban a hitben, hogy Indiában van. Élete során többször visszatért még, de feltételezése nem változott, haláláig azt hitte, hogy Ázsiába jutott el. Felfedezésével megindította Amerika gyarmatosítását, és a két kontinens kultúrájának keveredését.
Bár kulturális cseréről beszélünk, Európa voltaképpen leigázta Amerikát, annyira, hogy eredeti civilizációiból mára szinte semmi sem maradt. Az őslakosok millióit végezték ki, vagy vetették rabszolgasorba, még többekkel végeztek a tengerészek által behurcolt betegségek. Ezzel együtt Európa és Amerika kölcsönös hatást gyakorolt egymásra, nagyban változott például a két kontinens étkezési kultúrája.
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.