A kalendárium egészen a 20. század közepéig minden paraszti háztartás megbecsült tárgya, gyakran – a Biblián kívül – egyetlen nyomtatott sajtóterméke volt. Általános időmérőként funkcionált, figyelmeztetett a közelgő jeles napokra és az azokhoz kötődő gazdasági munkákra. Befolyása a paprikatermesztés terén sem volt elhanyagolható. Mivel éppen az esztendő kezdetén járunk, a Paprikalendárium vezérfonalával kívánunk mindenkinek Boldog Új Évet!
A Paprikalendárium kezdeti munkái
Az előző évben gondosan kiválogatott paprikamagokból márciusban kezdtek a gazdák palántákat nevelni. A palántának való ágyat Gergely és József napja (március 12. és 19.) között előkészítették és lehetőleg március 25-ig, Gyümölcsoltó Boldogasszony napjáig vetették ki a palántáságyba. Az egyház ezen a napon Mária csodás fogantatására emlékezik, tavasz- és termékenységünnepet köszönt. A népi kalendáriumban a gazdasági év indulását sok tekintetben ettől a naptól számították.
A május 12-én, 13-án és 14-én a Paprikalendárium fenyegető Fagyosszentjei – Pongrác, Szervác és Bonifác – a népi megfigyelések szerint talajmenti fagyokat okozhattak. Szintén az időjárás hidegre fordulását feltételezték Zsófia és Orbán napján is (május 15 és 25), ezért a palánták kiültetésével rendszerint megvárták a veszélyt jelentő napok elmúlását.
Az ültetéshez hiedelmek is kötődtek. A déli alvás például tilos volt, mert akkor a palánta nem fogan meg. Illetve úgy tartották, szerencsés termést hoz, ha a kimaradt palántákat odaajándékozzák az ültetésben segítőknek.
Kedvezőtlen májusi idő esetén a paprikaültetés június 13-ig, Szent Antal napjáig, is elhúzódhatott. Szent Antal alakját a paprikatermelők körében nagy tisztelet övezte, Antal napon tartották a röszkei búcsút is. Erre az időre az első kapálást is illő volt elvégezni, amit még kétszer vagy háromszor meg kellett ismételni augusztus közepéig.
Szedés, betakarítás és feldolgozás a naptár szerint
Szeged környékén augusztus hónapnak az 5-e volt a legfontosabb dátuma: Neves Mária-ünnep, Havas Boldogasszony napja. A paprikatermelők mind megjelentek a szegedi Mátyás téri templom búcsúján és vélhetően sikeres paprikaszedésért is imádkoztak.
Kisboldogasszony napjához, Mária születésnapjához, szeptember 8-án számos egyházi szertartás és sok, a néphagyományban gyökerező, jelenség is köthető. A hívek a szabadban várták a hajnalt, és együtt zengték Mária tiszteletét, az arra érdemesek megpillanthatták a felkelő napban a Szűzanyát.
A népi megfigyelés szerint a régóta gyülekező fecskék ezen a napon útra kelnek, ezért emlegetik Mária ünnepét Fecskehajtó Kisasszony napjaként is. A régi szegedi paprikások ezen a napon kezdték a szedést.
A Paprikalendárium körülbelül novemberrel zárul. Erre az időre a szedéssel végeztek, kezdődött a fűzés, a téli hasítás, a feldolgozás ideje. Mindenszentek ünnepén és Halottak napján, 1-jén és 2-án, azonban nem illett dolgozni, mindkét nap az ősöké, a család halottaié volt.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.