Vízkereszttől Hamvazószerdáig itt a farsang, áll a bál, ahogy a jól ismert versike is mondja. Ez a néhány szó nagyon jól kifejezi az ünnep lényegét: Jelmezes forgatag, álarcok, vidám kavalkád, párválasztás, eljegyzések, az ételekben, italokban, földi örömökben való dúskálás. Piros, illetve nálunk paprikapiros színben rikító ünnepi napok.
A paprikapiros szín farsangi filozófiája
Ha a farsang lényegét egy szín metaforájával akarnánk érzékeltetni, a pirosnál jobbat keresve sem találhatnánk. Az intenzív mulatság és a fellángoló szerelmek asszociációján kívül van még egy lényeges szempont. Egyházi tisztségviselők sok évszázadon át tiltani igyekeztek a farsangi vigasságokat, az időszakot egyenesen úgy nevezték: Az ördög ünnepe. A féktelen karneválokban az alvilág kísértését látták, ráadásul az ördög alakját az arcukat elrejtő farsangolók szívesen megjelenítették jelmezek, álarcok formájában. A legismertebb magyar farsangi hagyomány – a busójárás – is ismert ijesztő, démoni maszkjairól, melyeket eredetileg állatvérrel festettek meg.
Érdekesség, hogy a piros szóval rokon jelentésű vörös is a vér szóból származik. Azonban, míg utóbbihoz gyakran negatív asszociációk kapcsolódnak, a pirul, pirkad alakokból származó piros általában valami kellemeset (meleg tüzet, szenvedélyt, szerelmet) jelent. A paprikapiros jelzős formát olyankor szoktuk használni, ha maximális figyelemfelkeltésre vagy óriási indulatra utalunk.
A tradicionálisan a társkeresés, eljegyzések szolgálatába állított farsangi időszakon belül egy külön nap szól kizárólag a szerelmesekről. A február 14-i Valentin-napot sokan hagyománytalan, új jelenségnek tartják, bár a – szintén február 14-re eső – Bálint-nap Magyarországon is a szerelmi jövendölések ideje volt. Az angolszász országokban népszerű Valentin-nap Valentin római püspökkel hozható összefüggésbe, aki a 3. században, titokban összeeskette azokat a császári katonákat kedvesükkel, akiknek nem lett volna szabad házasodniuk. A virágajándék szokása is innen származik.
Paprikás variációk a farsangra
A Paprika Múzeumban szerencsére számos kreatív ötlet áll a rendelkezésünkre, hogy alapvető témánkat és termékünket az ünnephez kössük. Ott van például a fent említett virágcsokor. Szenvedélyes jelentéséből semmit sem veszít, ugyanakkor egy pikáns elemmel gazdagodik, ha látványos, paprikapiros termések kerülnek bele. A dús, farsangi étkekhez sok esetben használhatjuk a fűszerpaprikát, például a korhelyleves vagy a farsangi sonkás kifli esetében. Persze azért ne szórjuk minden farsangi finomságra. Ha a sokak kedvencének számító fánkot sütjük, maradjunk inkább a porcukornál. 🙂 Felhasználhatjuk viszont, ha a gyerekek jelmezbáli előkészületeiben segítünk. Az élénk színű őrlemény egy kis olajjal elkeverve garantáltan paprikapiros színűvé változtatja a farsangi álarcokat.
Az újabb lehetőségek kipróbálásához jó kísérletezést, a hátralévő farsangi napokra pedig igazi, önfeledt ünneplést kívánunk!
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.