2021 legutolsó blogposztjának témája: Paprikás évértékelő. Az esztendő legfontosabb pillanatainak összegzésével zárjuk le az elmúlt időszakot, és kívánunk Boldog Új Évet minden Olvasónknak!
Paprikás évértékelő: Új ötletek, kreatív fejlesztések
Az év csendesen indult: A kötelező zárvatartás miatt a Paprika Múzeum nem fogadhatott látogatókat, és az üzemben is csak a legnagyobb elővigyázatossággal folyhatott a munka. A kényszerű pihenőt igyekeztünk hasznosan tölteni. Új ötleteket valósítottunk meg és új terveket szőttünk.
Megalkottuk például saját paprikás maszkunkat és új receptekkel kísérleteztünk, melyek közül talán a paprikás kalács ötlete volt a legfigyelemreméltóbb.
Márciusban magbörzéken ajánlottunk paprikafajtákat, melyek közül kiemelten foglalkoztunk a Zoéval és a Fonóval mint újdonságokkal.
Áprilisban könyvajánló interjút közöltünk Molnár Anitával. Már akkor készültünk A szögedi paprika megjelenésére.
Májusban megemlékeztünk az alsóvárosi templom 100 éves paprikaharangjáról.
A tavaszi hónapok végén ismét az ültetés jelentette a legnagyobb munkát. A sok eső és a hűvös időjárás sajnos megnehezítette a dolgunkat, de a palánták végül rendben a földbe kerültek.
Május közepétől a korlátozások enyhültek, igyekeztünk továbbra is csoportokat fogadni. A nyár igazán mozgalmas volt, érkeztek orosházi, kisteleki vendégeink, de meglátogatta a Paprika Múzeumot a Csongrád Megyei Honismereti Egyesület is.
Megjelent A szögedi paprika!
Még a nyár elején követőink figyelmébe ajánlottuk a PaprikaMolnár youtube-csatornáját, ahol paprikatörténeti és -termesztési videókat osztunk meg. A későbbiekben a Slow Living magyarországi elnöke, Szekeres Dia látogatta meg a Paprika Múzeumot, így újabb lehetőséget kaptunk, hogy széles körben hírt adjunk magunkról.
Miközben saját kötetünk kiadására készültünk, egy másik, frissen megjelent kiadványt is örömmel üdvözöltünk. Július végén Molnár Anita is részt vett a Szentmihályi életutak II. könyvbemutatóján.
A tavaszi fagyok és a nyári aszály után az őszi termésmennyiséget közepesre értékeltük. Októberi rendezvényünket, az I. Röszkei Rózsapaprika Napot viszont nagy sikerrel zártuk. Az eseményről többek között a Móra-Net Televízió is hírt adott.
Október utolsó hétvégéjén Molnár Anita a baszkföldi Espelette-be utazott. Az ottani paprikatermesztéssel kapcsolatos tapasztalatairól egy blogbejegyzés született.
A szögedi paprika decemberi megjelenése egyértelműen a paprikás évértékelő egyik legnagyobb eseménye. A kötetet két könyvbemutató során is igyekeztünk közelebb hozni az Olvasókhoz. A röszkei alkalomra eljöttek (többek között) Vastag József egykori röszkei tanító gyermekei, Tombácz Aranka, aki fiatal lányként fűzi a paprikát a könyv hátsó borítóján, Molnárné Szekeres Judit és Fejes Ferenc, a Szentmihályi életutak-kötetek szerzői és több paprikás család leszármazottai.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Frissen megjelent kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: A bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól, a paprikás néprajzi örökségről, Szeged paprikás városrészeiről, helytörténetéről. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.