Régen volt már, hogy utoljára recepttel jelentkeztünk, még márciusban ajánlottuk a lencsés enchiladát. Ezúttal egy sokoldalú fűszerpasztát szeretnénk bemutatni, melynek elkészítése éppen olyan változatosan történhet, mint a felhasználása: Következzen a harissa!
A harissa háttere
Az arab világ gasztronómiájának rajongói valószínűleg ismerősként üdvözlik a pikáns paprikakrémet. A köztudatban azonban talán még nem eresztett gyökeret a harissa fogalma, ezért a leghelyesebb egy rövid definícióval kezdeni: Izgalmas, szószos állagú fűszerpasztáról van szó, melynek pikáns ízvilágában alapvetően a darált, nyers paprika dominál. Sok tekintetben hasonlíthatnánk a mi Erős Pistánkhoz.
Észak-Afrikában és a Közel-Keleten – a krémes ételízesítő igazi őshazájában – ritkán készítik házilag, inkább a boltokban megvásárolható, üveges keveréket részesítik előnyben. A paszta megállja a helyét fűszerként (Marokóbban általában a kuszkuszra kanalazzák, míg Törökországban vagy Szíriában a húsokhoz adják. Gondoljunk csak a gyrosok csípősségét biztosító vörös cseppekre.) és önállóan, mezzeként is. Utóbbi azt jelenti, hogy önmagában is teljes értékű előétel, enyhébb változata kiváló mártogatós egy pita mellé.
A házi készítés lehetőségei
Bár a harissa – hasonlóan a curry számtalan verziójához – készen is elérhető és sokan úgy vásárolják, házilag is érdemes kísérletezni vele. Annál is inkább, mert néhány könnyen elérhető hozzávalóból máris a konyhánkba varázsolhatjuk a mesés kelet ízeit.
A receptben, melyet most kinéztünk, a kápia paprika a keverék alapja, de a tüzes ételek szerelmesei darált chilivel is próbálkozhatnak.
20 dkg darált paprikához 3 gerezd fokhagymát és 1 dl olívaolajat számítunk. Az olajat elkezdjük melegíteni, majd hozzáadjuk a paprikát és a zúzott fokhagymát. Körülbelül 5 percnyi főzés után 2 evőkanál paradicsomlével vagy -pürével dúsítjuk. Sóval és borssal ízesítjük, majd tetszés szerint fűszerezzük: Itt is használhatunk csípős paprikát, továbbá köményt, koriandermagot. A lehetőségek száma azonban végtelen. Bizonyos receptekben a római kömény, a citromlé vagy akár a cukor is megjelenik.
A harissa felhasználásának is csak a kreativitás szabhat határt. Kerülhet pörköltalapba, egytálételekre, ízesíthetünk vele tésztát, rizst, bulgurt. Ám ha önmagában szeretnénk az ízét élvezni, kiváló kenőke, szendvicskrém lehet belőle.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
A képek forrása: streetkitchen.hu
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.