Paprikás, pikáns receptötletek című sorozatunkban egy kis inspirációt kívánunk adni a mindennapi menütervezéshez. Figyelembe véve az adott időszakot, a szezonális kínálatot… és persze a fűszerpaprika kreatív alkalmazási lehetőségeit. A múltkor, tekintettel a tomboló nyárra, egy különleges édességet (csípősséget) ajánlottunk. A chilis fagyi receptje után egy hangulatos, közösségi ötletet hoztunk. Készüljön bográcsgulyás szabadtűzön!
Bográcsgulyás. Nem pörkölt és nem paprikás
A gulyás, a pörkölt és a paprikás szavakat sokan szinonimaként használják, valójában azonban különböző fogásokról van szó. Ha csak a felszínt nézzük, alapvető lényegük egyezik: Tartalmas húsdarabok kínálkoznak az élénkpiros, paprikás lében. A húsok típusa és elkészítésük módja viszont aprólékosabb vizsgálatot igényel.
A régi magyar konyhát a pörkölt képviseli leginkább, ugyanakkor ezt a legnehezebb elkészíteni. Első lépésként önmagában, víz vagy zsiradék nélkül pirítjuk a húst, mely így a saját levében fő meg és a marha vagy a sertés ízének igazi esszenciáját prezentálja. A pörkölt szaftja sűrű lesz, kenyérrel, galuskával vagy savanyúsággal esik a legjobban.
Erdei Ferenc Néprajzi ínyesmesterség című munkájában a paprikást is körülírja. Utóbbi gyengébb húsú állatból – csirkéből, nyúlból vagy borjúból – készül és a hagyma zsiradékon való megpirításával indul. Tejföllel is tálalható, főleg a csirkepaprikás.
A gulyás „se nem pörkölt, se nem paprikás”. Számtalan típusa lehet, rövidebb vagy hosszabb lében, változatos zöldségekkel összefőzve. Hiszen a gulyásban a hús mellé krumpli, répa, esetleg a kiadós, lecsós szaftot biztosító paradicsom és étkezési paprika is kerülhet.
Nyári, családi program: Közös bográcsozás
A bográcsos, kerti főzőcskének nemcsak a tűzrakás adja meg az alaphangulatát, hanem a közös előkészületek is. A zöldségek tisztításában, aprításában még a gyerekek is segíthetnek, hogy minden alapanyag készen álljon.
Marhagulyás készítésénél jó kiindulópont a következő recept: 80 dkg húshoz számítsunk egy nagy fej hagymát, ízlés szerint fokhagymát, fél kg krumplit, körülbelül 20 dkg paprikát-paradicsomot és sót, köménymagot, majoránnát, fűszerpaprikát.
A hagyma zsiradékon való pirítása után szórjunk fűszerpaprikát az alapba. Öntsünk rá egy kis vizet, majd a tűz felett főzzük tovább, hogy igazán szép színű legyen a gulyásunk. A fűszerpaprika mellett, a pikáns hatásokért, szárított paprikapelyhet is használhatunk.
A hagymára kerül a hús, melyet először párolunk, utána (majdnem) puhára főzünk. Mielőtt elkészülne, hozzáadjuk a krumplit, később a paradicsomot-paprikát és tökéletesre fűszerezzük. A bográcsgulyás elkészült, tálalhatjuk házi tésztával, csipetkebetéttel vagy egy szelet friss kenyérrel.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.