Paprikás, pikáns receptötletek című sorozatunkban egy kis inspirációt kívánunk adni a mindennapi menütervezéshez. Figyelembe véve az adott időszakot, a szezonális kínálatot… és persze a fűszerpaprika kreatív alkalmazási lehetőségeit. Legutóbb a bográcsgulyásról írtunk, és ez alkalommal is egy olyan ételt választottunk, aminek jól áll a szabadtűzön való elkészítés. Ki ismeri a slambuc nevű, laktató fogást? Aki nem, annak érdemes megismerkednie vele.
Slambuc, az ősi pásztorétel
Az Alföld mint gabonatermelő tájegység magától értetődően a tésztaételek igazi közege. A liszt, víz, tojás és só összegyúrásával előállított tészták fogyasztási formái végtelenek: Mindenki ismeri a lúdgége nevű levesbetétet, az ugyancsak levesekbe való csipetkét vagy metéltet, a köretként alkalmazható nokedlit és galuskát, a morzsolt tarhonyát, a főételnek is tekinthető, tetszés szerint ízesíthető csuszát. A slambuc mintha mégis feledésbe merült volna.
Ez a pirított lebbenccsel készülő étel a pásztorok hagyományos tápláléka volt. Hiszen kiválóan el lehetett készíteni a tűz fölé akasztott bográcsban (bár nem ez az egyetlen módja) és egyfajta tartós élelmiszerként funkcionált. A slambucot ugyanis addig kavarták, míg a víz és a zsír mennyisége minimálisra csökkent, így a száraz tésztagombócot egy tarisznyában is lehetett szállítani. Ha pedig a pásztorok egy darabját elővették és egy kis vízzel újra felfőzték, akár egy héten keresztül is meleg ételhez juthattak, bár távol voltak a falujuktól.
A készítés titka a folyamatos kevergetés
Nem muszáj a bográcsos verzióhoz ragaszkodnunk, a slambuc a tűzhelyen is elkészíthető. A kiadós, édes vagy csípős paprikával megbolondított étel jólesik az egyre sötétebb, egyre hűvösebb őszi napokon.
A slambuc készítésének lehetőségei éppen olyan sokfélék, mint a tészta megnyilvánulási formái. A következő recept tetszés szerint variálható: Aprítsunk fel 10 dkg szalonnát és süssük lassú tűzön, hogy kiengedje a zsírját. Adjunk hozzá egy teáskanál fűszerpaprikát (az igazán minőségi végeredményhez használjunk prémium szegedi édes őrleményt) és egy kevés vizet, majd tördeljünk bele 50 dkg lebbencset.
Utóbbihoz jó választást jelet az óföldeáki molnár tészta. A tésztát állandó keverés mellett – a hagyomány szerint éppen 32 alkalommal kell megkeverni! – pirítsuk aranybarnára.
Adjunk hozzá egy fej hagymát, egy-egy darab paradicsomot és zöldpaprikát és 20 dkg, felkockázott krumplit. Felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje, és míg minden puhára fő, keverjük, keverjük, keverjük.
Használhatjuk a régi pásztorok módszerét is: Az étel nagyszerűen eltartható, több hétköznapi ebéd is megoldható vele.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
A kiemelt kép forrása: sobors.hu
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.