A kalandos életű, tudományos eredményeiről és emberi nagyságáról híres tudós, Szent-Györgyi Albert, élete az izgalmas és tanulságos történetek kimeríthetetlen tárháza. Mi legtöbbször a paprikából izolált C-Vitamin kapcsán emlékeztünk meg róla. Életének azonban szinte minden pillanata figyelemre méltó, és a 20. század csaknem minden nagy eseményéhez kötődik valamiképpen. 1893. szeptember 16-i születésnapja alkalmából gondoljunk ismét rá!
Regénybe illő élettörténet, korszakalkotó tudományos eredmények
Ha a tudós életpályájáról filmet forgatnának, az színesebb lenne bármelyik hollywoodi kasszasikernél. Emlékeznek még a részletekre? A Nobel-díjas Szent-Györgyi részt vett két világháborúban: Az elsőből úgy szabadult, hogy karon lőtte saját magát, a második végéről titkosügynökként tárgyalt, miniszteri megbízásból. Orvosi hivatása mellett író, költő és színész is volt, a boldogságot négy feleség oldalán kereste, hobbyból repülőgépet vezetett és még kilencven éves kora után is aktívan vitorlázott.
A C-Vitamint érintő felfedezése állítólag a vacsoraasztal mellől indult. A felesége paprikát tálalt elé, de mivel nem kívánta megenni, azt mondta: „Inkább megvizsgálom a laborban”.
Szent-Györgyi és a C-Vitamin, rádióelőadásban
Köszönhetően a Szegedi Tudományegyetem digitális archívumának, többet is megtudhatunk a fenti esetről. Az említett adatbázis ugyanis összegzi a Szent-Györgyihez kötődő Délmagyarország- és The New York Times-cikkeket is.
A Délmagyarország 1933. június 8-i cikke – a Szent-Györgyi professzor rádióelőadása a C-Vitaminról – sokat elárul a felfedezésről: „Dr. Szent-Györgyi Albert, a szegedi egyetem európai hírű tanára szerdán délután előadást tartott a rádióban a vitaminkutatásairól és a magyar paprika új szerepéről.
Kísérleteinél a paprika nagyon fontos szerepet játszott. Az összes növények között abban van a legtöbb vitamin. Angliában, majd Amerikában dolgozott. Amerikai működése során a vágóhidakról nagy mennyiségű mellékvesemirigy állt rendelkezésére. Egy évi munkával és rengeteg kitartással 25 gramm C-Vitamint sikerült azokból előállítani. A csekély eredmény már-már elvette a kedvét a további munkától, amikor a sors Szegedre vezette.
A múlt évben egy este zöldpaprikát tálaltak vacsorára – folytatta ezután Szent-Györgyi professzor. Meglátva a friss, zöld növényt, elhatározta, hogy ismét megpróbálkozik. Nagy kedvvel fogott hozzá a kísérletezéshez, és kétezer kilogram paprika feldolgozása után fél kiló tiszta vitamin állt rendelkezésére, amelyet azután szétosztott a világ tudományos intézetei között. Még soha ilyen nagy mennyiségben nem állítottak elő vitamint, és ezzel az amúgy is híres magyar paprika hírneve nagyon megnövekedett.
A vitamin előállításához kizárólag zöldpaprika használható: meg kell találni a módot, hogy a paprika friss, zöld állapotban legyen szállítható. Befejezésül arról beszélt a szegedi egyetem nagyhírű tanára, hogy egy modern államban összefüggésnek kell lenni az ipar, kereskedelem, mezőgazdaság és a tudomány között. A tudományos kutatás olcsóbb eszközökkel nagyobb eredményt érhet el, mint a hadsereg. Szent-Györgyi professzor előadását mindenütt nagy figyelemmel kísérték. Kitűnő, világos, értékes előadásának nagy sikere volt.”
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.