Olvasóink bizonyára emlékeznek néhány héttel ezelőtt közölt írásunkra, melyben a szegedi paprika értékeit taglaltuk az élelmiszer-biztonsági világnap kapcsán. Érdekes, hogy a szegedi paprika és az importáru (jelen esetben a spanyol paprika) viszonya, a helyi értékek védelme és a termelők nehéz helyzete több mint száz évvel ezelőtt ugyanolyan aktuális kérdések voltak, mint napjainkban. A lenti szöveg a Délmagyarország 1914. április 26-i számából való. A tudósítás felvillantja a szegedi paprika aktuális helyzetét, csupán két hónappal az első világháború kitörése előtt…
Tanácsi javaslat a szegedi paprika védelmére
– Tárgyalja az áprilisi közgyűlés –
Szegeden mintegy kétezer család foglalkozik paprikatermeléssel 5000 holdnyi területen. Ha az utóbbi évek folyamán a szegedi paprika forgalma nem is fejlődött viszsza, de nem fejlődött előbbre sem, aminek az az oka, hogy az olcsóbban termelt és abszolúte is olcsóbb spanyol paprika (pimenton) igen nagy mértékben foglalt helyet a szegedi piacon. Ez a szegedi paprika jóhirnevét erősen befolyásolta és az árakat is erősen megrontotta, továbbá a külföld bizalmát is megrendítette a szegedi paprika iránt.
A külföldön az a meggyőződés kapott lábra, hogy keverésmentes, vegytiszta, valódi szegedi paprikát nem lehet kapni. A külföldi kereskedők rájöttek arra, hogy jobban járnak, ha maguk keverik a spanyol paprikát s ilyen formán a szegedi paprikát sok helyről kiszorították.
Ám nemcsak a termelők, de a kereskedők szempontjából se kívánatos ez a helyzet, mert a spanyol paprika közvetítéséből eredő haszon csak átmeneti, múló jellegű és oda fog vezetni, hogy idővel a közvetítés mellőzésével mindenki maga fogja hozatni a spanyol paprikát. Hogy a külföldnek a szegedi paprikával szemben tapasztalt aggodalma bizonyos mértékig jogosult, legjobban bizonyítja ezt az, hogy a mult évben 300 vaggon paprika termett Szegeden és majdnem száz vaggon paprikát hoztak be Spanyolországból.
Ennek a bajnak a legtermészetesebb orvoslása csakugyan a vámok fölemelése volna, egyrészt azonban 1917-től, amikor az uj vámok életbe lépnek, még három esztendő választ el, másrészt nem tudunk olyan vámot elérni, amely megfelelő védelmet biztositana a szegedi paprikának. Éppen ezért a tanács arra gondolt, hogy más eszközöket is alkalmazzon, amelyek senkit nem kényszeritenek, de mégis alkalmasak arra, hogy a szegedi paprika régi hírnevét helyreállítsák.
A cikk által bemutatott helyzet, ahogy fent már utaltunk rá, körülbelül napjainkban is megállja a helyét. Az olcsó külföldi importáru már nem csak a hazai fűszerpaprika, de számos más zöldség és mezőgazdasági cikk sorsát is fenyegeti.
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.